Bultürk göçmenden derneklerini değil, sadece kendini temsil ediyor

Balkanlardan Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Değerli Basın Mensupları;

17.09.2012 – Bursa

Geçtiğimiz günlerde, “göçmen dernekleri Bulgaristan Parlamentosu’nu ziyaret etti” şeklinde değişik  basın organlarında çıkan  yazıların ziyarette bulunan heyetin tüm göçmen camiasını temsil ettiği şeklinde algılanması ve yansıtılması kabul edilemez bir durumdur.

Yapılan bu ziyaretin belki de bin üyesi bile bulunmayan sadece bir iki dernek temsilcileri tarafından gerçekleştiğinin bilinmesi gerekmektedir. Balkan Türkleri  Göçmenleri ve Mültecileri Dernekleri Federasyonu (BGF), Bursa, İzmir, Kocaeli, Kartal /İstanbul ve Yalova olmak üzere toplam beş büyük ilde yaklaşık “yüz bin” üyesi olan ve BM bazında kabul görmüş etkin bir sivil toplum kuruluşudur.

Başka bir STK’nın faaliyetleri bizi bağlayıcı olmadığı gibi, göçmen Bulgaristan Türklerini de  temsil etmemekte ve ayrıca aldıkları kararlar sadece kendilerini ilgilendirir.

BGF üyesi tüm derneklerimiz, Bulgaristan’da olduğu gibi diğer Balkan ülkelerinde de Türk ve Müslümanlarının yaşadıkları ülkelerin anayasal haklarından sonuna kadar yararlanmalarından ve onların beraberliğinden yanadır.

Örgütümüz, bölünmeye, parçalanmaya, birlik ve beraberliğin zedelenmesine yönelik   eylemlerin  dün olduğu gibi bugünde şiddetle karşısındadır. Azınlık haklarını  savunurken, anayasal hak ve hukuktan uzaklaşmadan, evrensel insan normlarının herkesin hakkı olduğu bilinci ile  Balkanlarda dostluk, kardeşlik duygularının ve barışın ön plana çıkarılması BGF’nin daima ana hedefi olacaktır.

Konunun aydınlanması ve gerçeklerin yansıtılması anlamında  tarafımızca  böyle bir açıklamaya gerek duyulmuştur.

 

Kamuoyuna ve soydaşlara  saygıyla duyurulur.

 

Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN

Balkan Türkleri Göçmen Mülteci Dernekleri Federasyonu

Genel Başkan

 


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.