Balkan Kültür Evi’nde “Üsküdar Faciası Kurbanları” Anıldı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Bal-Türk’ün faaliyetlerinden olan Entelektüel Sohbetler köşesinde bu ay Üsküdar Faciası belgeseli izlendi.  İzmit Körfezinde 1 Mart 1958 tarihinde, içinde çoğu öğrenci 600’e yakın yolcusuyla, İzmit iskelesinden hareket ettikten kısa süre sonra aniden çıkan fırtınaya yakalanarak batan “Üsküdar Vapuru”nda hayatını kaybeden 387 kişi anıldı.

Belgeselin Yönetmeni Berk Erözer de Katıldı

1 Mart 1958’de yaşanan deniz faciasını konu alan olayın belgesel filmini yönetmen Berk Erözer çekti. ”72 Numaralı Üsküdar” ismiyle hazırlanan filmin çekimi 9 ay sürdü. Bal-Türk’ün Balkan Kültür Evi’nde düzenlediği anma programına katılan Berk Erözer, çekilen belgesel ve çekimler sırasında karşılaştıkları zorluklar hakkında da bilgi verdi.

Facia Nasıl Olmuştu?

O yıllarda İzmit’in dışında lise olmadığından başta Karamürsel ve Gölcük ilçeleri olmak üzere sahil şeridinde ikamet eden gençler vapurla İzmit’teki sanat okuluna ve liseye gidiyorlardı.  1 Mart 1958 günü öğlene kadar olan öğrenimin ardından bu ilçelerde oturan öğrenci ile yolcular saat 13.00 te vapura bindi, Üsküdar Vapuru çoğunluğu lise öğrencisi 600 yolcusuyla hareket ettikten kısa bir süre sonra bugünkü Petrol Ofisi açıklarında ikiye ayrılarak battı.

Facia Hakkında Değerlendirmeler Yapıldı

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selçuk Koç, Ayla Bozkurt, Halil Dokuzlar, Genel Sekreter Şükrü Ar, Yönetim Kurlu Üyesi Sevcan Güzit ile Körfez Şube Başkanı Ziya Baykara’nın da katıldığı programda katılımcılar bu elim hadiseyi biraz daha yakından tanıma ve değerlendirme fırsatı buldu.

20150301_183135

 

20150301_190215
Belgeselin Yönetmeni Berk Erözer

İçeriği Paylaş