Yunanistan’a Makedonya darbesi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Atina, Lahey Adalet Divanı’nda Makedonya’ya karşı yenilgi aldı. Divan, “isim anlaşmazlığı” nedeniyle 2008 yılında Makedonya’nın NATO’ya üyeliğini veto eden Yunanistan’ı haksız buldu. 

Yıllardır uluslararası örgütlerdee Makedonya’nın önüne sürekli engeller çıkaran Yunanistan, bu tavrı yüzünden ilk kez bir uluslararası kuruluş tarafından mahkum edildi.

Yunanistan’ın Ege anlaşmazlıkları için adres gösterdiği Lahey Adalet Divanı, 1’e karşı 15 oyla Mekadonya Cumhuriyeti’nin NATO üyeliğini veto etmekle Yunanistan’ın bu ülke ile 1995 yılında imzaladığı ara anlaşmayı ihlâl ettiğine karar verdi. Ara anlaşma ile Yunanistan’ın Makedonya Cumhuriyeti’nin “Yugoslavya’nın eski Makedonya Cumhuriyeti (FYROM)” adı ile uluslararası kuruluşlara üyeliğini destekleme yükümlülüğü altına girmişti.

Makedonya, 2008 yılında NATO üyeliği için başvurduğunda ise Yunanistan bu ülkenin üyeliğini veto etti. Gerekçe olarak da “FYROM’un NATO üyesi olduktan sonra Makedonya Cumhuriyeti adını kullanmaya başlayacağını” gösterdi. Adalet Divanı, Yunanistan’ın bu gerekçe ile komşusunun Nato üyeliğini engeleyemeyeceğini belirtti.

Mahkeme, “Böyle bir meseleyi incelemekle yetkili değilsiniz” diyen Yunanistan’ın tüm itirazlarını redddeti. Sadece Makedonya’nın “Yunan sembollerini kullanamayacağını” vurguladı.

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, 2012’de ABD’de yapılacak NATO zirvesinde Divan’ın karanının uygulanmasını ve ülkesinin ittifaka üye olarak kabul edilmesini beklediklerini söyledi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, not ettikleri bu mahkeme kararının NATO’nun Makedonya’nın üyeliği konusunda 2008 yılındaki kararını etkilemeyeceğini bildirdi.

Büyük İskender’i paylaşamadılar

Yunanistan ile Makedonya Cumhuriyeti arasında yaklaşık 20 yıldır “isim kavgası” yaşanıyor. Bu süre içinde Yunanistan bir dönem için komşusuna ekonomik ambargo uyguladı. Yunanistan’ın baskıları üzerine Makedonya “Vergina yıldızlı” ilk bayrağını ve anayasasını değiştirmek zorunda kaldı. Makedonya’nın Yunan olduğu ve hiçbir ülkenin bu adı kullanmayacağını savunan Atina, Makedon kralı Büyük İskender’i de sahip çıkıyor. ABD, Rusya, Çin, Türkiye ve bazı AB ülkeleri dahil dünyanın pekçok devleti ikili düzeyde “Makedonya Cumhuriyeti”ni tanıdı. Ancak, Yunanistan’ın inadı yüzünden Makedonya, uluslararası kurum ve kuruluşlarda hala FYROM adıyla tanınıyor.

Hürriyet


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.