Türk turistler Kırcaali’yi yeniden keşfediyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinin bakir doğası ve eşsiz güzellikleri son yıllarda Türk turistler tarafından keşfedildi.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan yaklaşık iki saatlik kara yolculuğuyla ulaşılan Kırcaali’de, Türklerin yoğun yaşaması nedeniyle kendinizi Türkiye’de hissediyorsunuz. Sıcak kanlı insanların bulunduğu bu şirin kentte, Türkiye’den gelen misafirlere yardım edebilmek için herkes pervane oluyor.Konaklamanın ucuz olduğu kente gelen pek çok Türk turist, Kırcaali Barajı etrafındaki otelleri tercih ediyor. Oda fiyatları, sabah kahvaltı dahil kişi başı 30 ile 70 Türk lirası arasında değişiyor. Balkan dağlarına bakan oda pencerelerinden dolan ıhlamur kokuları ruhunuzu dinginleştirirken, yüzme havuzlu, jakuzili, lüks odalı otellerin yakınındaki köyleri dolaşmak isteyenler de Balkan köylerindeki yaşamlara tanık oluyor.
Gün batımını izlemek isteyenlerin vazgeçemediği yer ise hiç kuşkusuz Kırcaali Barajı. Baraj gölü çevresindeki balık restoranları, balığın en tazesini yemek isteyenlerle dolarken, restoranların önündeki balık çiftliklerinde balık yemleyen turistler, daha sonra istediği balığı kızarması için balık kepçesiyle tutarak aşçıya veriyor. Balık fiyatlarının 10 ile 20 lira arasında değiştiği restoran kenarlarında, gölde gezinti yapmak isteyenler için kayık ve tekneler de bulunuyor.
Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırcaali’ye bozulmamış doğasıyla, deniz, kum ve güneş tatil anlayışından sıyrılmak isteyip, tatilde dinlenmeyi düşünenlerin mutlaka gelmesi gerektiğini söyledi.Aziz, son yıllarda, Türkiye’den pek çok kişinin turizm için Kırcaali’yi tercih ettiğini kaydetti.
Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet ise Kırcaali’ye gelecek soydaşların kendilerini evlerinde hissedeceklerini ifade ederek, Kırcaali’de yaşayan herkesin yardım için pervane olacaklarını belirtti.
Mobidik Restoranın sahibi Angel Avrenliev de sessiz, sakin ama tam dinlenmiş bir şekilde tatillerini tamamlamak isteyenleri Kırcaali’ye davet ederek, ”Kırcaali’de hem konaklama hem de yiyecek ucuz. Ucuz ve güzel bir tatil için Türkiye’deki komşularımızı bekliyoruz” dedi.
Bulgaristan’ın Kırcaali kentine gitmek isteyenlerin pasaport ve Bulgaristan vizelerine sahip olması gerekiyor.
Kırcaali’ye özel araçların yanı sıra hem İstanbul’dan hem de Edirne’den otobüslerle gidilebiliyor.
AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.