Türk-Boşnak Kardeşlik Camii açıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek’in Jablanica şehrinde yapımı tamamlanan Türk-Boşnak Kardeşlik Camii, ilimizden giden kalabalık heyetin katılımıyla hizmete açıldı. Törende Boşnak yetkililer ve din görevlileri, katkılarından dolayı Başkan Karaosmanoğlu’na ve Kocaelili hayırseverlere teşekkür etti.

KOCAELİ’DEN KALABALIK HEYET

Türk-Boşnak Kardeşlik Camii’nin açılışı nedeniyle düzenlenen törene, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman ve Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş katıldı.

Jablanica ile “Kerdeş şehir” ilişkileri kendi döneminde başlayan ve bu hizmetin yapımına öncülük eden eski Yuvacık Belediye Başkanı Hikmet Karaaslan ile Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu da Kocaeli’den yaklaşık yüz kişilik bir grupla birlikte hazır bulundu.

BOŞNAKLARDAN TEŞEKKÜR

Boşnakça ve Türkçe okunan ilahilerle başlayan törende söz alan Boşnak yetkililer ve din görevlileri, caminin yapımına sundukları katkılardan dolayı Başkan Karaosmanoğlu ile Kocaelili hayırseverlere teşekkür etti. Törende söz alan Milletvekili Şeker de son yıllarda Balkanlar’da çok önemli eserlerin hayata geçirildiğini ifade etti.

“KOCAELİ’DEN SELAM GETİRDİK”

2007 yılında Jablanica kentiyle kardeş şehir anlaşması imzalayan dönemin Yuvacık Belediye Başkanı Karaaslan da konuşmasında, o günden bugüne gelişen ilişkileri anlattı.

Törende, Başkan Karaosmanoğlu, Bosna Hersek’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Geniş bir katılımla gerçekleşen törende Başkan Karaosmanoğlu, ‘”Türkiye’den ve Kocaeli’den sizlere selamlar, sevgiler getirdik. Boşnak kardeşlerimizi çok seviyoruz. Aramızda hiçbir fark yok, mesafeler de önemli değil. Siz bizim gönlümüzdesiniz. Her zaman beraberiz. Bu güzel eserin meydana gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

CAMİDE ÖĞLEN NAMAZI

Konuşmaların ardından Boşnak yetkililer tarafından Başkan Karaosmanoğlu, Müftü Sönmezoğlu ve Karaaslan’a Türk-Boşnak Kardeşlik Camii’nin fotoğraflarının bulunduğu çerçeveler hediye edildi. Türk-Boşnak Kardeşlik Camii’nin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından ise hep birlikte öğlen namazı kılındı.

75285-detay 75286-detay 75287-detay 75288-detay


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.