Tito’nun mirası Tosyalı’da

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Tosyalı Holding, Mareşal Tito döneminde üretime başlayan eski Yugoslavya’nın en büyük çelik fabrikasını aldı. Fuat Tosyalı, “Tesisi büyütüp, eski güzel günlerine döndüreceğiz” dedi

Avrupa’da iflas bayrağını çeken firmalar, hayata Türklerle dönüyor. Vestel’in Fransa’daki SELNI’yi, Sütaş’ın Makedonya’nın süt firması Swedmilk’i almasının ardından Karadağ’ın en büyük sanayi tesisini de Tosyalı Holding alıyor. 1990’lı yıllarda ambargo ve iç savaş nedeniyle hızla küçülen eski Yugoslavya’nın en büyük demir-çelik fabrikası Zeljezara AD Niksic’i 20 milyon dolara alan Tosyalı Holding’in patronu Fuat Tosyalı, tesisi geçmişteki eski günlerine geri döndürecek. Geçen yıl iflasını açıklayan fabrikanın geçmişi Yugoslavya’nın efsane lideri Mareşal Tito’ya dayanıyor. 1950’lerde üretime geçen Zeljezara Niksic, 1980’lerde 22 bin çalışana ev sahipliği yaptı. 15 Mayıs’ta fabrikayı teslim alacaklarını anlatan Tosyalı, “Şu anda 300 bin ton kapasiteli fabrikanın 320 çalışanı bulunuyor. İhaleden sonra Karadağ Başbakanı bizi davet etti ve bizlere ‘ülke olarak size güveniyoruz’ dedi. Biz de ilk etapta kapasiteyi 1 milyon tona çıkaracağız. Birçok birimi çalışmıyor. Alan olarak Kardemir’den büyük. Tesis kaliteli çelik üretimi üzerine kurulmuş. Buradan Türkiye’nin ihtiyacı olan çeliği temin edeceğiz. Ekibimizi kurduk ve modernizasyona başlayacağız” diye konuştu.

‘İhracatını katlarız’

Karadağ’ın şu anda 490 milyon euroluk ihracat yapan küçük bir ülke olduğunu belirten Tosyalı, “Biz, Zeljezara AD Niksic ile kısa sürede tek başımıza bu rakamı geçeceğiz” diye konuştu. 30’dan fazla ülkeye ihracat yapan fabrika, Tosyalı’nın Avrupa’daki ilk tesisi olacak. “1990’larda çalışan sayısının 7 bin olduğu tesiste istihdamı tekrar bu rakamlara çıkarmak hedefindeyiz” diyen Tosyalı, “İhracat hedefimizde Avrupa da var” dedi.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/05/02/titonun-mirasi-tosyalida


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.