Tarihî camide restorasyon skandalına vali el koydu: Mihrap ve minber yerine konuluyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesindeki tarihî Pazaryeri Camii’nin, restorasyon adı altında kiliseye çevrilmesine Vali Mustafa Cahit Kıraç el koydu.

Çeşme Kaymakamı Cafer Sarılı, Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, İl Müftü Vekili İlyas Öztürk ve AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Arif Barata ile toplantı yapan Vali Kıraç, caminin asli unsurları olan bütün eksikliklerinin giderilmesi talimatı verdi.

Mülkiyeti Alaçatı Belediyesi’ne ait olan caminin, gerekli olan eksiklerini tespit ettiklerini ifade eden Kıraç, “Eksikliklerin giderilmesi için belediye başkanına talimat verdim. Ödeneği de İl Özel İdare’den karşılayacağız.” diye konuştu. İl Genel Meclis Üyesi Arif Barata ise daha önce caminin eksikliklerinin giderilmesini istediklerinde, ‘projede yok’ denilerek önlerine set çekildiğini söyledi. Caminin eski halinin kilise olduğunu kabul ettiklerini belirten Barata, “Restorasyonla camiyi değil, kiliseyi ön plana çıkarma gibi bir çalışma yapılmış. Caminin içinde, sol kısımdaki heykelcikler ve figürler açığa çıkarılmış. Camiye mi yoksa kiliseye mi geldiğiniz belli değil. Yeni gelen cemaat, kıbleyi karıştırıyor.” şeklinde konuştu. Bir cami için vazgeçilmez olan minber, kürsü, müezzin mahfili, şadırvan ve musalla taşının en kısa sürede yerine konulacağını açıklayan Barata, kilise döneminden kalma tasvirler, figürler, heykelcikler ve altar (adak yeri) gibi eserlerin yer aldığı bölümün de perdeyle kapatılacağını ifade etti.

KÜLTÜR BAKANI: KONUYU TAKİP EDECEĞİM

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ankara’nın Haymana ilçesinde bir açılışa katılan Günay, bir soru üzerine, “Orası benim gördüğüm tarihte bir branda ile kapatılmış vaziyetteydi. Bazı özel anlarda, özel ziyaretçiler geldiğinde o kısım kullanılıyor ve açılıyordu. Bunun dışında cami olarak görev yapıyor bildiğim kadarıyla. Bayramda İzmir’e gideceğim, yeniden konuyu incelerim.” ifadelerini kullandı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.