Soydaşlara ikamet müjdesi

Haberler Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Bursa’da Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Balkan Rumeli Çalıştayı’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Balkan ülkesindeki soydaşlarımızın bundan sonra 5 yıllık pasaport süresi varsa 5 yıllık da ikamet süresi olacak” dedi.

Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk gibi Balkan ülkelerinden gelen vatandaşların Türkiye’de kalma sürelerinin pasaport süreleri kadar olacağını aktaran Bakan Müezzinoğlu, “Kısa süreli ikametlerin yaşattığı sıkıntıları İçişleri Bakanlığı ve Göç İdaresiyle ele aldık. Bundan sonra 5 yıllık pasaport süresi varsa 5 yıllık da ikamet süresi olacak. İkamet teskeresi için sıra almak, gün almak, bedel ödemekten insanlarımızı kurtaracağız” şeklinde konuştu.

Sağlık alanında da yeni bir düzenleme yaptıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Şimdi yeni bir yasal düzenleme yaptık. Cumhurbaşkanımızın onayında. Bu hafta içinde onaylanacak ve Resmi Gazete’de yayınlanacak. Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışında kalan vatandaşlarımıza aylık 53 liralık bir genel sağlık sigortası yapıyoruz. Dedik ki bu kapsama Balkanlar’daki soydaşlarımızı da alalım. Bundan sonra artık 53 liralık sağlık sigortası primini ödeyen Balkanlar’daki soydaşlarımız Türkiye’deki her türlü sağlık sigortasından yararlanabilecek” dedi.

Kaynak: İHA


İçeriği Paylaş