Resmi seçim sonuçları açıklandı

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu, ilk turu 23 Ekim’de yapılan cumhurbaşkanlığı ve yerel seçim resmi sonuçlarını açıkladı.
Seçim yasasına göre sandıkların kapanışından 48 saat sonra kesin sonuçları açıklamak zorunda olan komisyon, bu süreyi 4 güne uzattı.
İkinci turu 30 Ekim pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidardaki GERB Partisinin adayı Rosen Plevneliev ve ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi’in (BSP) partisinin adayı İvaylo Kalfin karşı karşıya gelecek. Seçimin ilk tur sonuçlarına göre yaklaşık 7 milyon seçmenin bulunduğu ülkede Plevneliev 1 milyon 349 bin oy alırken, Kalfin de 974 bin oy aldı.
BSP adayı İvaylo Kalfin, Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) açıklamasında ikinci turda Plevneliev’i geçmek için mücadele vereceğini bildirdi.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda ilk turda olduğu gibi Türkiye;de yaşayan tüm Bulgaristan vatandaşları da oy kullanabilecek. AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.