Bosna’da savaş mağdurlarını şok eden karar

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

150 Boşnak’ın ölümünden sorumlu olarak tutuklu yargılanan üç eski Sırp asker serbest kaldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Savaş zamanında Priyedor kenti yakınlarında 150 Boşnak’ın ölümünden sorumlu olarak tutuklu yargılanan üç eski Sırp asker serbest kaldı.

Bosna-Hersek Devlet Mahkemesi, daha önce 150 Boşnak’ın öldürülmesinden suçlu bulduğu ve çeşitli hapis cezalarına çarptırdığı 4 eski Sırp askerini “davanın yeniden başlatılacağı” gerekçesiyle serbest bıraktı.

Bosna-Hersek Devlet Mahkemesi, 12 Aralık 2010 tarihinde, Priyedor kenti yakınlarındaki dağlık alanda, 1992 yılında, 150 Boşnak’ın ölümünden sorumlu olarak yargılanan eski Sırp askerlerden Zoran Babiç ve Milorad Şkrbiç’e 22’şer, Jelyko Stoyniç’e 15, Duşan Yankoviç’e ise 27 yıl hapis cezası verdi. Firarda olan Duşan Yankoviç dışındakiler cezalarını çekmek üzere tutuklanarak cezaevine konuldu.

Sanık avukatlarının bir süre önce verilen cezalara itirazı üzerine, Tihomir Lukeş Mirko Bojoviç ve Carol Peralt adlı mahkeme üyeleri, verilen cezaları iptal ederek, duruşmanın yeniden görülmesine ve tutuklu sanıkların serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkemenin kararı üzerine, tutuklu olarak yargılanan Zoran Babiç, Milorad Şkrbiç, Jelyko Stoyaniç serbest bırakıldı. Mahkeme, serbest bırakılan zanlılara yurt dışına çıkma yasağı ve haftada iki kez Emniyet’e giderek imza atmalarına karar verdi.

KURBAN YAKINLARI ŞOKTA

Savaş suçu kurbanlarının yakınlarını bir araya getiren Priyedor kentindeki “İzvor Derneği” Başkanı Edin Ramuliç, mahkemenin bu kararının kurban yakınlarını şoke ettiğini söyledi.

Ramuliç, “Priyedor sokaklarında yürürken serbest bırakılan suçlulardan birisiyle karşı karşıya geldim. Serbest bırakıldıklarını bilmiyordum ve şoke oldum” dedi.

Zanlılardan biri olan Duşan Yankoviç’in daha önce firar ettiğini hatırlatan Ramuliç, serbest bırakılan diğer 3 zanlı için, bu mahkeme kararının firar için fırsat olduğunu dile getirdi.

Koriçanske Stiyene’de iki oğlu, kardeşi ve yeğeni öldürülen Muharem Elezoviç de “Bu suçlulara karşı onların suç ortakları tanıklık etti mahkemede. Böylesi mahkeme kararını aklım almıyor. Kurban yakınları yeni dava sürecinde o acı olayları yeniden yaşamak zorunda kalacak” diye konuştu.

Bosna-Hersek’te savaş zamanında işlenen çok sayıda suça karşın, mahkemelerin yavaş işlemesi ve savaş suçlularının serbest gezmesi, özellikle savaş kurbanlarının yakınlarının tepkisine neden oluyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.