Prizren’in Tarihi Merkezi Yasası tartışmaları sürüyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

23 Ağustos tarihinde Kosova Meclis milletvekilleri tarafından kabul edilmeyen Prizren’in Tarihi Merkezi Yasa Tasarısının birkaç gün içinde onaylanması bekleniyor. PDK milletvekilleri, Hashim Thaqi’nin bu konuda “gereksiz polemik” yapmamaları ve projeye karşı çıkmamaları konusunda baskı yaptığını kabul ediyorlar.

İsmini vermek istemeyen bir PDK milletvekili, şöyle konuştu:
“Parti başkanı, Ahtisaari planı yükümlülüklerinin yerine getirilmesi gerektiğini ve hükümetin çalışmalarını olumlu değerlendirmek gerektiği talimatını verdi.”

Böyle bir yasanın kabul edilmesine karşı çıkan milletvekili Nait Hasani de bunu doğruladı.

Prizren’in Tarihi Merkezi Yasası’yla 11 cami, beş tekke, iki Sırp Ortodoks kilisesi, bir katedral, beş Katolik kilisesi, 13 değirmen, 10 kamu binası, 55 ev, dört okul ve dört mimari eseri kapsanıyor. Bu yapıların bulunduğu bölgede Kültürel Miras Komitesi’nden izin almadan hiçbir şey inşa edilemeyecek ve hiçbir faaliyet düzenlenemeyecek. Yasa, Kültürel Miras Komitesi’nin 7 kişiden oluşmasını öngörüyor.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.