Makedonya, Yunanistan Sınırına 50 km Uzunluğunda Demir Çit İnşa Ediyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

timthumb (2)Makedonya ordusu ülkeye göçmenlerin yasadışı girişini durdurmak için Yunanistan sınırı ile 50 km uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde demir çit inşa ediyor.

Şimdilik on kilometre demir çit inşa edilmiş durumda. Makedonya Ordusu kaynaklarına göre geçen hafta başlayan demir çitlerin inşaatı on gün içinde tamamlanması gerekiyor.

İki hafta önce düzenlenen Makedonya Güvenlik Konseyi oturumunda, Brüksel’in önerilerini göz önünde bulundurarak, Üsküp makamları ekonomik göçmenlerin Makedonya’ya girmelerini yasakladı. Sözkonusu toplantıda ayrıca gerektiği takdirde Yunanistan sınırında demir çit inşa edileceği duyurulmuştu.

Makedonya’ya girmeleri için sadece Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen mültecilere izin verilecek. Geri kalanlar Yunanistan’a geri çevrilecek. 19 Haziran’dan bu yana, Yunanistan’dan Makedonya’ya yaklaşık 300.000 mülteci girdi. Tüm mülteciler organize bir şekilde otobüs ve trenlerle Gevgeli sınır kapısına kadar getiriliyor. Ekonomik göçmen olmayan kişilere ise Sırbistan sınır kapısına kadar gitmeleri için ulaşım trenlerle sağlanıyor. Ekonomik göçmenler geri çevriliyor.

Kaynak: TIMEBALKAN


İçeriği Paylaş