Kocaeli Balkan Gençlik Kampı Başladı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Balkanlara yönelik gençlik projelerinden birisi daha hayata geçti. Bulgaristan’ın dört bir yanından gelen lise öğrencisi gençler Kocaeli’de bir araya geldi.

Başarıya Dönük Bir Gençlik Projesi

Bulgaristan’ın dört bir yanından gelen lise düzeyindeki gençler Kocaeli’de geçirecekleri 13 günlük kamp boyunca Türkçe gibi sınıf dersleri görecekler. Motivasyon ve kişisel gelişimin yanı sıra sosyal aktiviteler, drama eğitimi, Bursa-İstanbul gezileri, Kocaeli doğa yürüyüşleri, Karamürsel Mavi Bayraklı plajında deniz keyfi, Gölcük ılıcalarından faydalanma, Kocaeli Üniversitesini tanıma gibi sosyal ve kişisel içerikli aktiviteler içerisinde yer alma fırsatını elde edecekler.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen programda misafir öğrenciler proje kapsamında teorik bilgilerin yanı sıra Türkiye ve projenin yürütüldüğü Kocaeli, Bursa ve İstanbul hakkında da bilgi ve tecrübe sahibi olacaklar.

Türkiye’de Balkanların irtibat adresi

“Kocaeli Balkan Gençlik Kampı” hakkında bilgi veren Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, “2011 yılında Kocaeli’nin Balkanlar nezdindeki yerine vurgu yapmıştık. 1877-78 Osmanlı Rus Savaşından bu yana Kocaeli’ye Balkanların her bölgesinden göç geldi. Bunun önemli bir kısmını ise Bulgaristan’dan gelen göçlerden oluşmaktadır. Bizler, Bal-Türk olarak, bu vurguyu vizyona dönüştürdük ve Balkanlı gençlere yönelik projelere imza atmaya başladık. İzmit’te Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Balkan Kültür Evi’ni açınca, Marmara Bölgesinde göçmenlerin yoğun yaşadığı diğer illerde de Balkan Kültür Evi çalışmaları başladı ve oralarda da kültür merkezleri açıldı. Yaptığımız bu projenin benzeri çalışmalara devam edeceğiz. Temel gayemiz oradaki gençliği destekleyerek hayata tutunabilmelerine, ülkelerine katkı sağlayan bireyler olmalarına yardımcı olabilmektir.” dedi.

Ajans BT


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.