Kasım Dal: Ömürboyu müebbed fahri başkan da ne demek?

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketinin 8. Olağan kongresinde saldırıya uğrayan parti lideri Ahmet Doğan, tabancanın tutukluluk yapması sonucu, şans eseri hayatta kalmıştı. Bunun ardından “Bu bir siyasi suikast teşebbüsü mü, yoksa bir senaryo mudur” soruları gündeme geldi. Bulgar basını, saldırgan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Oktay Enimehmehmedov’un aslında yeni kurulan Hüriyyet ve Şeref Partisi üyesi olduğunu yazdı, bazı çevreler de böylece HÖH’den ayrılarak, yeni bir parti kuran Kasım Dal ve Korman İsmailov”un da olayda parmak izlerini aradı.
Hürriyet ve Şeref Partisi bugün basın toplantısı düzenleyerek, bütün bu iddiaları sert bir dille yalanladı. Aralık ayında kendi patisini kuran, 20 yıl boyunca Ahmet Doğan’ın genel başkan yardımcılığını yapan Kasım Dal, saldırıyı kesin bir dille kınadı, gerekçesi ne olursa olsun, demokrasilere yakışmayan bir eylem olarak nitelendirdi. Oktay Enimehmedov’un ise, Aralık ayında  Hüriyyet ve Şeref Partisi Kurultayına da katıldığı, konuk olarak geldiği, ancaak Burgas heyetinde ismi yazmadığı açıklandı. Saldırganın Kasım Dal ve Korman İsmailov”un kurduğu partinin kongresine nasıl katıldığı da hala soru işaretleri yaratıyor. Kasım Dal, suikasti ser bir dille kınasa da, “İşkence Hak ve Özgürlükler Hareketi mensuplarının ruhunda var” dedi ve geçen yıl Mayıs olayı etkinliklerinde, “Devlet Ajanları” defolun pankartı açan kendi taraftarlarının dövüldüğünü hatırlattı. Aynı şekilde Demir Baba anma törenlerini izleme isteyen bir Kasım Dal taraftarının da burnu kırılarak, şiddete maruz kaldığını belirtti. Kasım Dal, Ahmet Doğan’ın “gavaz” olarak nitelediği dört korumayla gezdiğini anımsatarak, saldırı anında ve öncesinde “Özel koruması neredeydi” sorusuna cevap bulamadığını söyledi. Bir yıl öncesine kadar Doğan’ın sağ kolu olan Kasım Dal, çok sert konuştu ve “Ahmet Doğan zavallı, acınacak bir hale geldi. Böyle bir sirke şahit olduk. Cumartesi gününe kadar “Boyana Sarayları” vardı Doğan’ın, Cumartesinden sonra ise ülkemizin bir de “Boyana Sultanı” var diye konuştu.
Hak ve Özgürlükler Hareketinde genel başkanın değişmesiyle hiçbirşeyin değişmeyeceğini belirten Dal,“ömür boyu, müebbed fahri başkan da ne demek” diye sordu. Tüm yetkilerin Doğan’ın  elinde kalacağını, partiyle, seçimlerle, listelerle, illerde temsilcilerle ilgili tüm kararları yine Doğan verecek, fakat sorumluluk almayacak, dedi. Lütfi Mestan ise tam bir maşa olacak, fırından sıcak kestaneleri çeken bir maşa. Eğer başarılıysa, omuzundan sıvazlanacak ve takdir edilecek, eğer hata yaparsa, onun sorumluluğunu sadece Mestan taşıyacak” şeklinde konuştu Kasım Dal. “Hak ve özgürlükler hareketinde bir şey değişmedi. Devlet İstihbarat ajanı Sava, koltuğuna ajan Pavel’i getirdi” diyen Dal, bu haliyle, bu siyasetiyle asla HÖH’e yakınlık kurmayacaklarını vurguladı. Kasım Dal, partinin eski komünist partisi, Türklere zulümü yapanların devamcısı olan Bulgar Sosyalist Partisiyle yakınlaşmasından rahatsız olduğunu ve bunu da doğru bulmadığını belirtti.

Sevda DÜKKANCI, Ajans BG


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.