Bulgaristan’da Merkez Seçim Komitesi işe başlıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Merkez Seçim Komisyonu / Merkez Seçim Komisyonu / üyelerinden Biser Troyanov, basına 2011 yılı seçimleri için kurulan MSK’nun yarın ilk oturumunu gerçekleştireceğini bildirdi.
15 Nisan’da Parlamento’da yer alan parti temsilcileriyle görüştükten sonra Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov bir kararname çıkararak, üyesi 21 kişi olan MSK görevlendirdi. Kanuna göre, komisyon üyeleri 20 olması gerekiyor, Parlamento’da yere alan parti ve koalisyonlardan 19 ve Avrupa Parlamentosunda milletvekili bulunan NDSV’den 1 kişi olmasını öngörüyor. Fakat MSK’nun toplam sayısının çift sayı olduğu için, komisyona bir kişi daha getirilmiştir.
Kanuna göre, MSK’da yerler şöyle paylaşılıyor: GERB-10, Bulgaristan İçin Koalisyon-4, Hak ve Özgürlükler Hareketi-3, Ataka-2, Mavi Koalisyon-1, NDSV-1. Komisyon Başkanı olarak, GERB partisinin önerisiyle Krasimira Medanova görevlendirilmiştir.
Komisyonun Başkan Yardımcıları olarak sırasıyla Mavi Koalisyondan Elena Markova, Ataka’dan Mariya Musorlieva, GERB’den Maya Andreeva, Bulgaristan İçin Koalisyon’dan Rumyana Stoeva-Siderova ve HÖH’nden Sabriye Sapuncieva önerilmişdir.
Komisyon üyeleri ise, GERB’den Anna Koluşeva-Manahova, Biser Troyanov, Valentin Boykinov, Gergana Marinova, Emanuil Hristov, Krasimir Kalinov, Mariyana Hristova ve Paskal Boyaciyski, Bulgaristan İçin Koalisyon’dan Ventsislav Karadjov, Ralitsa Negentsova ve Silva Dükencieva, HÖH’ten Erhan Çauşev ve Sevinç Solakova, Ataka’dan Vladimir Hristov ve NDSV’den İvanka Grozeva’dır.
Seçim tarihi henüz belirlenmedi, çünkü siyasi güçler bu konuda bir anlaşmaya varamadılar. Fakat seçimlerin Ekim ayı sonunda veya kasımın ilk pazar gününde olması olanağı mevcut.
Bulgaristan’da ilk defa Cumhurbaşkanı ve yerel yönetim olarak iki seçim aynı zamanda yapılacak.
2010 yılının sonunda kabul edilen Seçim Yasasında değişiklerle Yerel Meclis üyelerinin sayısı %20 azalıyor ve Sofya, Plovdiv ve Varna’da doğrudan doğruya bölge Başkanları seçmek yürürlükten düşürüldü.
Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.