Bulgaristan’da Hükümet kurulmazsa Mart’ta erken genel seçimler olacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Rumen Radev nezdinde Parlamentoda temsil edilen “Demokratik Bulgaristan” partisiyle hükümet kurma istişareleri Bulgar ordusunun silahlanması ve modernizasyonuyla ilgili tartışmalara döndü.

Cumhurbaşkanı  Bulgaristan’ın eski Sovyet yapımı silahların Ukrayna’ya verilmesi ve ona karşılık NATO ortaklarından  daha yeni sistemler alması yönündeki tezi ağır bir dille eleştirdi.

“Demokratik Bulgaristan” eşbaşkanı Hristo İvanov Bulgar ordusundaki modernizasyonun gecikmesiyle ilgili sorunun artık sistematik hal aldığını öne sürdü.

Politikacı, Radev’in eğer Sofya Ukrayna’ya silah verirse, savaşın içine gireceği şeklindeki iddialarını spekülasyon olarak nitelendirdi. İvanov, başka Batılı ülkelerin de Kiev’e askeri yardım sağladığını, ancak onların savaşa girdiği anlamı taşımadığını kaydetti.

“Putin kendi ihtiraslarını yayması için bölünmüş Avrupa’ya ihtiyaç duyuyor.

24 Şubat’tan sonra, geç de olsa biz Ukrayna’nın arkasına geçmeliyiz ve insanları korkutmamalıyız” dedi Hristo İvanov.

Cumhurbaşkanı hükümet kurma konusunu değerlendirirken, son seçimlerde Bulgaristan vatandaşlarının hiçbir partiye kabine kurma yetkisi vermediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı hükümet yetkilerini sunma konusunda acele etmeyeceğini bir kez daha vurguladı. Radev: “Ocak veya Şubat’ta erken genel seçim tayin etmeyeceğim. Seçimlere katılımın düşük olacağı yönündeki risk o zaman daha belirgin.  Dolayısıyla hükümet kurmak için üçüncü yetkiyi yılbaşından sonra vereceğim ki, olası yeni seçimler Mart ayında yapılabilir” dedi.

 

Kaynak: BNR


İçeriği Paylaş