Almanya ve Fransa’dan Bulgaristan’a: AB’de oligarşiye yer yok

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yolsuzluk karşıtı protestoların haftalardır devam ettiği Bulgaristan’daki Fransa ve Almanya temsilcileri, ülkedeki durumla ilgili kaygılarını dile getirdi ve ‘AB’de oligarşiye yer olmadığını’ söyledi.

Sofya’daki Fransa Büyükelçisi Philippe Auties ve Almanya Büyükelçisi Matthias Hoepfner, ortak bir açıklama yayımladı ve Bulgaristan’daki durumla ilgili endişelerini dile getirdi.
Açıklamada, Avrupa Birliği’ne üye olmanın ‘medeni bir seçenek’ olduğu ve oligarşi modeline ne Bulgaristan’da, ne de AB’nin herhangi bir ülkesinde yer olmadığı belirtildi.
Bulgaristan’ın iyi yönetilmesinin yalnızca ülkenin değil, aynı zamanda tüm AB’nin çıkarına olduğu belirtilirken, Bulgaristan’a verilen AB fonlarına Fransa ve Almanya’nın büyük katkılarda bulunduğuna dikkat çekildi.
Büyükelçiler, ‘Bulgar halkının kamu alanına kişisel çıkarların dahil olmasından endişeli olduğunu’ belirtirken, özellikle yolsuzlukla mücadele, güvenlik, ticaret ve enerji gibi konulardan sorumlu makamlara hakkında tartışma bulunmayan insanların getirilmesi gerektiğini ifade etti.
Alman ve Fransız temsilciler, ‘Bu alanlarda şeffaf olmayan atamalar yalnızca yolsuzluk ve organize suça destek olur’ dedi.
Bulgaristan’da yaklaşık bir aydır devam eden gösterilerde her akşam binlerce gösterici başkent Sofya sokaklarını doldurarak Sosyalistlerin öncülüğünde kurulan hükümetin istifasını istiyor.
Gösteriler ilk olarak hükümetin bir kamu kurumunun tartışmalı bir ismi atamasıyla başlamıştı, ancak bundan geri adım atılmasına rağmen yönetime dönük genel bir tepki olarak devam etti.
Bulgaristan’da Boyko Borisov başbakanlığındaki bir önceki hükümet de yolsuzluk ve yoksulluk karşıtı protestolar üzerine geçtiğimiz Şubat ayında devrilmişti.
euractiv.com.tr

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.