Yunanistan’da siyasilerden Bizans oyunu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’ın önde gelen siyasi partilerden biri olan muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YDP), seçim kampanyasında kullandığı televizyon spotları eleştiri konusu oluyor. Antik Yunan’ın büyük filozoflarının, Olimpiyat ateşinin, ünlü Yunan siyasetçilerinin yer aldığı bir spotunda Ayasofya Müzesi’nin 1453 öncesini anımsatan bir gravür de bulunuyor. Minaresiz Aya Sofya’nın kubbesinde ise bir haç görünüyor.

YDP’nin Ayasofya’yı bu şekilde seçim malzemesi olarak kullanması Yunan basınında da eleştirilere yol açtı. Yapılacak seçimlerde tek başına iktidara gelebilmek için her türlü yolu deneyen YDP’nin, buna rağmen, seçimlerde birinci parti gelse bile tek başına iktidara gelecek kadar oy alamayacağı tahmin ediliyor.

YDP’nin milliyetçilik söylemleriyle son zamanlarda yükselişe geçen irili ufaklı aşırı milliyetçi partilerden oy çalmayı amaçladığı gözleniyor. Milliyetçi söylemleriyle tanınan YDP lideri Andonis Samaras, seçim kampanyalarında ayrıca Türkiye’yle sürtüşmelere yol açan Münhasır Ekonomi Bölgeler (MEB) ilan edeceğini açıklamaktan da kaçınmıyor.

Sabah


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.