Yunanistan vatandaşlık vermeyi dondurdu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İçişleri Bakan Yardımcısı Haralambos Athanasiou’nun kararıyla Yunanistan’da vatandaşlık verme işlemlerinin dondurulduğu açıklandı.

İçişleri Bakanı’nın ilgili kararını bundan kısa bir süre önce vatandaşlık yasası ile ilgili toplantı yapan Danıştay’ın “Ragusis yasası” olarak da bilinen ve yabancı uyruklu vatandaşlara yerel seçimlere katılma hakkını veren ve daha kolay vatandaşlık almalarını sağlayan 3838/2010 numaralı ve tarihli vatandaşlık yasasını Yunan Anayasası’na aykırı olduğuna hükmetmesiyle aldığı karara dayandırdığı kaydedildi.

Danıştay’ın ilgili kararından sonra Başbakan Antonis Samaras’ın İçişleri Bakanlığı’na vatandaşlık yasasıyla ilgili yeni düzenlemeler gidilmesi yönünde talimat verdiği ifade edildi.

Bu doğrultuda İçişleri Bakan Yardımcısı Athanasiou’nun yetkili dairelere gönderdiği genelgeyle “Danıştay’ın kararı resmi olarak yayınlanıncaya kadar, şimdiye dek yapılmış vatandaşlık başvurularını kabul etmemeleri, sunulmuş dosyaları incelememeleri ve vatandaşlık başvurusunda bulunan yabancılara vatandaşlık vermemeleri” yönünde talimat verdiği aktarıldı.

http://www.azinlikca.net


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.