Nurol Romanya’da askeri araç üretecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

ABD’den Malezya’ya dünyanın hemen hemen her bölgesine 1.7 milyar dolarlık ihracat yapan Türk savunma sanayisi, yurtdışında üretim coğrafyasını genişletiyor. Körfez ülkelerinde hızla genişleyen sektör yatırımlarının yeni hedefi ise Avrupa oluyor. Türkiye’nin en büyük savunma sanayisi şirketlerini bünyesinde barındıran Nurol Holding, Avrupa Birliği’ne ilk adımını Romanya’dan atmak için kolları sıvadı. Romanya Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelere başlayan Nurol Holding’e bağlı Nurol Makina, askeri araç üretmek istiyor. Nurol, görüşmeler olumlu seyrederse Romanya’da zırhlı ve zırhsız olmak üzere 4X4 askeri araç üretimi için bir tesis kurmayı planlıyor. Savunma sanayisinde iki farklı şirketle faaliyet gösteren holdinge ait Nurol Makine, Ejder, Ilgaz gibi araçlar üretiyor. 1976’da kurulan şirket, 1992’de Ankara’nın Sincan ilçesindeki 1’inci Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde 67 bin metrekarelik alanda üretim yapıyor. Tesiste 226 kişi çalışıyor.

FNSS’DE ABD’Lİ ORTAK 
Nurol Holding’in sektördeki bir diğer şirketi FNSS ise dünyanın en büyük savunma firmalarından ABD merkezli BAE Systems ile ortak üretim yapıyor. Türkiye’de savunma sanayisine yönelik ilk özel sektör kuruluşu olan FNSS’nin yüzde 51 hissesi Nurol Holding’e, 49’u ise BAE Systems’e ait.

ORDUYA ÜRETİM YAPIYOR 
1988’de kurulan ve Ankara’daki tesislerinde 610 çalışanı bulunan FNSS Savunma firmasının Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri operasyonlarında ise 240 kişi istihdam ediliyor. FNSS’nin üretimini yaptığı en önemli araçları PARS, 6X6 ve 8X8 olarak üretiliyor. Firma Malezya, Filipinler, Bahreyn, Belçika, Kanada, ABD, Şili, Pakistan, Ürdün ordularına da üretim gerçekleştiriyor.

SEKTÖRÜN İHRACATI 1.7 MİLYAR DOLAR
İhracatta en büyük büyümeyi gerçekleştiren savunma sektörü 2014’ü yüzde 18’lik artışla kapattı. 1 milyar 647 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektörün satış yaptığı ülke sayısı ise 150. Bu ülkeler arasında ilk sırayı ise 547 milyon dolarla ABD aldı. Sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ikinci ülke 120 milyon dolarla Malezya, üçüncü ülke ise 106 milyonla Birleşik Arap Emirlikleri.

Sabah Gazetesi

1438296807057


İçeriği Paylaş