Müslüman öğrenciler seminerde buluştu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü İrşad Dairesi bir ilke imza atarak üniversiteli Müslüman gençler için ‘Allah’tan ancak Alimler gereği gibi korkar’ başlıklı bir eğitim semineri düzenledi.

Seminere ülkenin farklı üneversitelerinden  farklı alanlarda eğitim gören öğrenciler katıldı. Cuma namazından sonra başlayan seminerin açılış konuşmasını Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Haci yaptı. Dr. Haci konuşmasında katılımcı öğrencilerin Bulgaristan Müslümanlarının gelişiminde çok büyük rol oynadıklarının altını çizerek onlara Bulgaristan Müslümanlarının entelektüel ve aydın kesimini oluşturduklarını hatırlattı.

Başmüftü yardımcılarından Birali Birali ‘Dinin insan psikoljisi üzerindeki etkileri’ başlıklı seminerin ilk tebliğini sunmasından sonra bir panel gerçekleştirildi. ‘Bulgaristanda İslami kimlikle yaşamak zor mu?’ konulu panelle seminerin ilk günü sona erdi.

Seminerin ikinci günü Başmüftü yardımcılarından Birali Birali’nin ‘İnsanın varoluş süreci’ ve ‘Kişisel ilişkilerimizde güven duygusu’ başlıklı iki tebiliği ile başladı. Ardından Dr. İsmail Cambazov’un rehberliğinde Sofya’da bulunan 500’e yakın Osmanlı eserinden geriye kalan 6 eserden bazıları gezildi. En çok ilgi gören Osmanlı eseri, Fatih Sultan Mehmed’in Sadrazamı tarafından yaptırılan Ulu Cami oldu. Bu eserin bugün Arkeoloji Müzesi olarak kulanılması katılımcıları hüzünlendirdi. Geziden sonra Sofya Yüksek İslam Enstitüsü öğretim üyelerinden Dr. Sefer Hasanov ‘Sahabe hayatından Allah ve Peygamber sevgisi örnekleri’ başlıklı tebiliğini sundu.

Seminerin üçüncü günü Sofya Yüksek İslam Enstitüsü öğretim üyelerinden Aydın Ömerov tarafından ‘Allah’a iman’ konulu tebliğin sunulmasıyla başladı, eski Sofya Bölge Müftüsü Ali Hayraddin’in ‘Hidayet Allah’ın en büyük nimeti’ başlıklı tebliği ile devam etti. Programın son tebliği ise Başmüftü yardımcılarından Vedat Ahmed tarafından sunulan ‘Namazın islami kimlik oluşumundaki etkisi’ başlıklı tebliğ oldu.

Mehmed Emin Mehmedeminov/ Dünya Bülteni – Sofya


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.