Mladenov, asgari ücretin yükselmesi için gereken parayı bulduğunu söyledi

Haberler
İçeriği Paylaş

Emek ve Sosyal Politika Bakanı Totü Mladenov bugün basına, “1 Temmuz’dan itibaren asgari ücretin 240’dan 270’e yükseltilmesine imkan verecek mali araçlar sağlandı. Böylece Mali Bakan’a karşı üstlendiğim asgari ücretin yükseltilmesi için gereken 7,5 milyon levayı sağlama vaadini yerine getirdim” diye bildirdi. Mladenov, Genel İş Müfettişliğinin geçen yıl kestiği ceza ödemelerinden 5 milyon leva, bu yılın ilk üç ayında ise 3 milyon levadan fazla para topladığını açıkladı.
İki gün önce Mali Bakanı Simeon Dyankov, “Eğer Totü Mladenov asgari ücreti yükseltmek istiyorsa, bunun için para bulsun” demişti. Fakat yakına gelince Dyankov, 2011 yılı devlet bütçesinde belirlendiği gibi emekli maaşları ve asgari ücrette artış olmayacağından emindi. Mart ayının başında Mali Bakanı yine de gıda ve akaryakıtlarında oldukça pahallılaşma olması yüzünden emekli maaşlarında yükseltilme mümkün olduğunu ifade etmişti, fakat asgari ücretin kesinlikle değişmeyeceği kanaatindeydi.
Dün Totü Mladenov Haskovo’da gazetecilere Üçlü İşbirliği Ulusal Kurulu’nda artık asgari ücretin yükselmesine dair görüşmelerin başladığını bildirmişti.
Bakan, “İş maaşları emeğin verimliliğine göre belirleniyor ve geçen yıl emek verimliliğinin yaklaşık %7 yükselişine göre, bu konu üzerine tartışma yapmak için iyi zemin olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra kolektif iş müzakereleri aracılığıyla sendikacılar ve işverenler belirli iş alanında ekonomi durum ve emek verimliliği temeli üzere gelirleri telafi etme imkanları aramaları gerekiyor” dedi.
Bakan Mladenov Haskovo’da, Emek ve Sosyal Politika Bakanlığının yerel şube müdürleriyle, Ulusal Sigorta Enstitüsü ve sendikacılarla görüşmeler yaptı. Öte yandan emekliler, hükümetin sosyal politikasına karşı protesto gösterisi düzenlediler. Protestocular taleplerinde emekli ve işçi maaşlarının %30 yükseltilmesini istediler. Bakan protestocu temsilcileriyle görüştü ve onlar kendisine isteklerinin içerdiği deklarasyon sundular.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.