İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

S.S.S.

İSİM DENKLİK BELGESİ

1- İsim denklik belgesi taleplerinin doğrudan ilgilinin yerleşim yerinin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.

2-  21.04.2017 tarihinden itibaren isim denklik belgeleri sadece ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştır.

Not: 21.04.2017 tarihinden önce Ankara NVİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip henüz isim denklik belgeleri eline geçmemiş olanlar, bağlı oldukları ilçe nüfus müdürlüklerinden bu belgelerini alabilecekler.

Aşağıdaki dosyayı indirerek örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi

32 thoughts on “İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

 1. E peki Turk vatandasligimi almadan onceki isim ve soyisim dogum belgemdeki isim soyisim kaydima eklenmemis ise hangi yola basvurmaliyim? Aciklayabilirseniz cok memnun olacagim?

 2. Ben ozbekistan dogumluyum. Ozbekistan dogum belgemde farkli isim soyisimleyim. Turk kimligimde ise tamammen farkli isim, soyismim ise kisaltilmis bir sekilde. Ankara ya yazdigim dilekcede dogum belgemdeki isim ve soyismimim arsive eklenmedigi tarafima mektup ile bilgilendirme yapildi. Suan yurt disinda oturuyorum ve burada herhangi bir oturma izni kimlik almam mumkun degil. Cunku benden dogum belgemide talep ediyorlar. Dogum belgem elimde fakat gosteremiyorum. Dogum belgem ve kimligim tamamen farkli. Sormak istedigim hangi yolu, ne tur bir imkan ile dogum belgemdeki ismimle kimligimdeki isim soyisimli kisinin ben olduguna dair bir belge alabilirim. Tesekkur ederim cevabinizi bekliyorum mumkunse. Isim denklik belgesi?

 3. ” Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.” Peki ya yoksa nasil alinir?

 4. Bulgaristan doğumlu annem için ism denklik belgesi başvurusu yaptım cevap olarak bulgaristan pasaportunun scane edilmiş halini gönderdiler belgeleri kaymakamlıktan apostil kaydı yaptırdım bundan sonraki işlemler için ne tür bir yol izlemeliyim.

 5. merhabalar isim denklik belgesi için başvuru yaptık kurban bayramından 1.5 hafta önce hala gelmedi ortalama ne kadar sürede veriliyor bi bilginiz varmı . Kesin gerekli belgemi 1989 göçmeniyiz vatandaşlığı geri almak için.

 6. merhaba,
  1938 senesinde büyükannemler(annemin ananesi yani) ATATÜRK’ün yardımıyla TÜRKİYE’ye göç etmişler. ölen büyükannemin kimliğinde SİLİSTRE yazmaktadır, geldiğinde 17-18 yaşlarındaymış. şuan annem torunu olarak vatandaşlık hakkından yararlanmak istiyor, kızı olarak bende aynı şekilde. bu konu ile ilgili olarak nasıl bir yol izlemeliyiz. yardımcı olabilirmisiniz.

  1. işiniz zor, şansınız az. Göç eden ninenin oradaki vatandaşlığı silinmemişse onun çocuklarınn hakkı var. Ama bir de bu bölge o yıllarda Romanya idi galiba, emin değilim. Romanya idiyse, sizin neneniz zaten BG değil Romanya vatandaşı idi göçten önce

 7. Merhaba kolay gelsin, biz isim denklik belgesi çıkarıyoruz babannem için, çıkacak muhtemelen çünkü doğum yeri bulgaristan görünüyor nufusta. Peki denklik çıkardıktan sonra neler yapmamız gerekiyor? Hangi aşamaları izlemeli belgeleri almalıyız, yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler.

  1. 0 262 324 06 24 no’lu telefondan Sevginar hanımla görüşünüz. verdiğiniz bilgiler cevap yazmam için yeterli değil

  2. merhaba ısım denklık belgesını nasıl talep ettınız ? yardımcı olur musunuz ? ısım denklık belgesı dıye verfdıklerı evrakta babam adına dolduramıyorum kendı adım ıcın de olmuyor ? yardımcı olur musunuz ?

 8. Merhaba. Romanya vatandaşlık işlemleri için, orada doğup 1940’da Türkiye’ye gelmiş ve şu anda 96 yaşında olan olan anneannem adına isim denklik belgesi almak üzere başvurabilir miyim? Orada doğum belgesini bulduk ancak doğum belgesini vermek için bu belgeyi talep ediyorlar. Elimde muhacir kaydı ve tabiiyyet beyannamesi var. Teşekkürler

 9. merhabalar
  benim babam 1935 silistre (eski romanya)göçmeni 1938 de göç etmişler ,fakat bununla ilgili sadece türk nufus cuzdanı var benimde vatandaşlık hakkım doğuyor mu nasıl bir yol izleyebilirim.
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 10. Bulgaristan oturum belgemi evli olduğum dönemdealdım soyadım eşimin soyadı şimdi boşandım baba soyadıma değiştirmek istiyorum benden böyle bir isim denklik belgesi istiyor bulgar hükümeti ama burada ne oldunu ve nerdenen alınacağını bilmiyorum nasıl bir belge oldunuda anlamadım bir yol gösterirmisimiz

 11. Merhaba,benim babam 1979 Bulgaristan göçmeni doğum yeri orası. çifte vatandaşlık için isim denklik belgesi alması gerekiyormuş. Ne kadar sürede sonuçlanıyor ve ücreti varmıdır ?

 12. Esim bulgaristan dogumlu. Turkiyede nufus kayitlarinda sadece dogum yeri bulgaristan gorunuyor. Elimizde dogum evraki var. Anneside cifte vatandas. Esime ve cocuklarima cifte vatandaslik almak icin ne yapmam gerekiyor.

 13. Merhabalar, dedem 1921 yilinda Tutrakanda dogmus. O zaman romanyaya aitmis. 7 yasinda Turkiyeye gelmis. Annem vatandaslik almak istiyor. arkasindan da ben. Nasil bir yol izlemeleyiz? Romence bilmek zorunlu mu?
  Sevgiler

 14. merhabalar dedem ( babamım babası ) 1921 yılında bulgaristan ŞUMNU da domuş nufüs kütüğünde çıkıyor ancak 7 yaşındayken Türkiyeye göç etmişler . Dedem ve babam hayatta değil oyüzden soyadı denkliği için direk ben başvuru yapabilirmiyim?

 15. Merhabalar benim dedem 1934 Romanya Köstence doğumlu elimizde birçok belge ve doğum belgesi mevcut piyasada çifte vatandaşlık işini yapan birsürü avukat mevcut fakat fiyatları 4000 8000euro arası değişiyor belgeleri kendimiz toparlasak avukata bağlı olmadan başvuru yapabilirmiyiz?

 16. Merhaba.Benim dedem 1930 Varna doğumlu ve Türkiye de vefat etti.İskan belgesi ve muhacir kağıdı elimde,isim denklik belgesini bekliyoruz.Bu şekilde babama Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyiz?Dedemler göç olarak değil,kaçarak gelmişler,vatandaşlığı silinmemiş olabilir mi ve eğer silindiyse yine de geri alabilir miyiz.?

 17. Merhaba, Ananem 1929 ROMANYA doğumlu, 1937-1938 gibi Türkiyeye gelmişler, T.C kimliğinde doğum yeri Romanya olarak yazıyor.Dün nüfus müdürlüğünden isim denklik başvurusu yaptım, eş zamanlı yürütmem gereken başka işlem var mı? Romanya Elçilik/Konsolosluk gitmeme gerek var mı?Torunu olarak ben 2.kuşak olduğum için direk çifte vatandaşlık alabiliyormuşum diye öğrendim (Annem, Ananem Sağ). İşlemler uzun sürüyormuş, devlet arşiv kayıtları muhacırlık belgesi vs. bilgi verilirse almam gereken evraklar için başvuru yapacağım.Teşekkürler

  1. Merhabalar, ben de babanem için süreç başlattım ama elimizde maalesef evrak olmadığı için uzun bir yolculuk olduğunudüşünüyorum. Tecrübelerimizi ortak paylaşabilirsek çok sevinirim. İletişime geçmek isterseniz adresim nilurgup@yahoo.com

Bir Cevap Yazın