İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

S.S.S.

İSİM DENKLİK BELGESİ

1- İsim denklik belgesi taleplerinin doğrudan ilgilinin yerleşim yerinin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.

2-  21.04.2017 tarihinden itibaren isim denklik belgeleri sadece ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştır.

Not: 21.04.2017 tarihinden önce Ankara NVİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip henüz isim denklik belgeleri eline geçmemiş olanlar, bağlı oldukları ilçe nüfus müdürlüklerinden bu belgelerini alabilecekler.

Aşağıdaki dosyayı indirerek örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi

64 thoughts on “İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

 1. E peki Turk vatandasligimi almadan onceki isim ve soyisim dogum belgemdeki isim soyisim kaydima eklenmemis ise hangi yola basvurmaliyim? Aciklayabilirseniz cok memnun olacagim?

 2. Ben ozbekistan dogumluyum. Ozbekistan dogum belgemde farkli isim soyisimleyim. Turk kimligimde ise tamammen farkli isim, soyismim ise kisaltilmis bir sekilde. Ankara ya yazdigim dilekcede dogum belgemdeki isim ve soyismimim arsive eklenmedigi tarafima mektup ile bilgilendirme yapildi. Suan yurt disinda oturuyorum ve burada herhangi bir oturma izni kimlik almam mumkun degil. Cunku benden dogum belgemide talep ediyorlar. Dogum belgem elimde fakat gosteremiyorum. Dogum belgem ve kimligim tamamen farkli. Sormak istedigim hangi yolu, ne tur bir imkan ile dogum belgemdeki ismimle kimligimdeki isim soyisimli kisinin ben olduguna dair bir belge alabilirim. Tesekkur ederim cevabinizi bekliyorum mumkunse. Isim denklik belgesi?

 3. ” Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.” Peki ya yoksa nasil alinir?

 4. Bulgaristan doğumlu annem için ism denklik belgesi başvurusu yaptım cevap olarak bulgaristan pasaportunun scane edilmiş halini gönderdiler belgeleri kaymakamlıktan apostil kaydı yaptırdım bundan sonraki işlemler için ne tür bir yol izlemeliyim.

 5. merhabalar isim denklik belgesi için başvuru yaptık kurban bayramından 1.5 hafta önce hala gelmedi ortalama ne kadar sürede veriliyor bi bilginiz varmı . Kesin gerekli belgemi 1989 göçmeniyiz vatandaşlığı geri almak için.

 6. merhaba,
  1938 senesinde büyükannemler(annemin ananesi yani) ATATÜRK’ün yardımıyla TÜRKİYE’ye göç etmişler. ölen büyükannemin kimliğinde SİLİSTRE yazmaktadır, geldiğinde 17-18 yaşlarındaymış. şuan annem torunu olarak vatandaşlık hakkından yararlanmak istiyor, kızı olarak bende aynı şekilde. bu konu ile ilgili olarak nasıl bir yol izlemeliyiz. yardımcı olabilirmisiniz.

  1. işiniz zor, şansınız az. Göç eden ninenin oradaki vatandaşlığı silinmemişse onun çocuklarınn hakkı var. Ama bir de bu bölge o yıllarda Romanya idi galiba, emin değilim. Romanya idiyse, sizin neneniz zaten BG değil Romanya vatandaşı idi göçten önce

 7. Merhaba kolay gelsin, biz isim denklik belgesi çıkarıyoruz babannem için, çıkacak muhtemelen çünkü doğum yeri bulgaristan görünüyor nufusta. Peki denklik çıkardıktan sonra neler yapmamız gerekiyor? Hangi aşamaları izlemeli belgeleri almalıyız, yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler.

  1. 0 262 324 06 24 no’lu telefondan Sevginar hanımla görüşünüz. verdiğiniz bilgiler cevap yazmam için yeterli değil

  2. merhaba ısım denklık belgesını nasıl talep ettınız ? yardımcı olur musunuz ? ısım denklık belgesı dıye verfdıklerı evrakta babam adına dolduramıyorum kendı adım ıcın de olmuyor ? yardımcı olur musunuz ?

 8. Merhaba. Romanya vatandaşlık işlemleri için, orada doğup 1940’da Türkiye’ye gelmiş ve şu anda 96 yaşında olan olan anneannem adına isim denklik belgesi almak üzere başvurabilir miyim? Orada doğum belgesini bulduk ancak doğum belgesini vermek için bu belgeyi talep ediyorlar. Elimde muhacir kaydı ve tabiiyyet beyannamesi var. Teşekkürler

 9. merhabalar
  benim babam 1935 silistre (eski romanya)göçmeni 1938 de göç etmişler ,fakat bununla ilgili sadece türk nufus cuzdanı var benimde vatandaşlık hakkım doğuyor mu nasıl bir yol izleyebilirim.
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 10. Bulgaristan oturum belgemi evli olduğum dönemdealdım soyadım eşimin soyadı şimdi boşandım baba soyadıma değiştirmek istiyorum benden böyle bir isim denklik belgesi istiyor bulgar hükümeti ama burada ne oldunu ve nerdenen alınacağını bilmiyorum nasıl bir belge oldunuda anlamadım bir yol gösterirmisimiz

 11. Merhaba,benim babam 1979 Bulgaristan göçmeni doğum yeri orası. çifte vatandaşlık için isim denklik belgesi alması gerekiyormuş. Ne kadar sürede sonuçlanıyor ve ücreti varmıdır ?

 12. Esim bulgaristan dogumlu. Turkiyede nufus kayitlarinda sadece dogum yeri bulgaristan gorunuyor. Elimizde dogum evraki var. Anneside cifte vatandas. Esime ve cocuklarima cifte vatandaslik almak icin ne yapmam gerekiyor.

 13. Merhabalar, dedem 1921 yilinda Tutrakanda dogmus. O zaman romanyaya aitmis. 7 yasinda Turkiyeye gelmis. Annem vatandaslik almak istiyor. arkasindan da ben. Nasil bir yol izlemeleyiz? Romence bilmek zorunlu mu?
  Sevgiler

 14. merhabalar dedem ( babamım babası ) 1921 yılında bulgaristan ŞUMNU da domuş nufüs kütüğünde çıkıyor ancak 7 yaşındayken Türkiyeye göç etmişler . Dedem ve babam hayatta değil oyüzden soyadı denkliği için direk ben başvuru yapabilirmiyim?

 15. Merhabalar benim dedem 1934 Romanya Köstence doğumlu elimizde birçok belge ve doğum belgesi mevcut piyasada çifte vatandaşlık işini yapan birsürü avukat mevcut fakat fiyatları 4000 8000euro arası değişiyor belgeleri kendimiz toparlasak avukata bağlı olmadan başvuru yapabilirmiyiz?

 16. Merhaba.Benim dedem 1930 Varna doğumlu ve Türkiye de vefat etti.İskan belgesi ve muhacir kağıdı elimde,isim denklik belgesini bekliyoruz.Bu şekilde babama Bulgaristan vatandaşlığı alabilir miyiz?Dedemler göç olarak değil,kaçarak gelmişler,vatandaşlığı silinmemiş olabilir mi ve eğer silindiyse yine de geri alabilir miyiz.?

 17. Merhaba, Ananem 1929 ROMANYA doğumlu, 1937-1938 gibi Türkiyeye gelmişler, T.C kimliğinde doğum yeri Romanya olarak yazıyor.Dün nüfus müdürlüğünden isim denklik başvurusu yaptım, eş zamanlı yürütmem gereken başka işlem var mı? Romanya Elçilik/Konsolosluk gitmeme gerek var mı?Torunu olarak ben 2.kuşak olduğum için direk çifte vatandaşlık alabiliyormuşum diye öğrendim (Annem, Ananem Sağ). İşlemler uzun sürüyormuş, devlet arşiv kayıtları muhacırlık belgesi vs. bilgi verilirse almam gereken evraklar için başvuru yapacağım.Teşekkürler

  1. Merhabalar, ben de babanem için süreç başlattım ama elimizde maalesef evrak olmadığı için uzun bir yolculuk olduğunudüşünüyorum. Tecrübelerimizi ortak paylaşabilirsek çok sevinirim. İletişime geçmek isterseniz adresim nilurgup@yahoo.com

 18. Merhabalar biz isim denklik belgesi için başvurduk ilçe nüsüf müdürlügüne burda yok dediler Ankaradan gelicek dediler 2 ay bekledik sonra red cevabı geldi Ankaradada yokmuş bg den gerekli evrakları aldık tekrar başvur Ankaraya 2 hafta oldu hala bi cvp yok siz bi bilgi verebilirmisiniz nekadar sirede geliyo die

 19. Merhaba, ben Babanem üzerinden vatandaşlık almak istiyorum.Kendisi 1950 yılında göz etti .Denklik belgesi talep ettim fakat nufüs müdürlüğü vatandaşlık dosyasında kimlik bulunamadığı için Bulgaristan dan kimlik bilgilerinin alınıp çevirisinin yaptırıp apostili olarak talep etti.Ancak bu şekilde üç isim belgesi verilebilirmiş.Bulgaristan dan hangi kuruluştan nasıl temin edebilirim.Babanem kimlik vs herşeyin devlet tarafında alınıp TC kimliği verildiğini söyledi.

 20. Vatandaşlık genel müdürlüğünden 2 kez Romanya doğumlu annem için,bir kez de dedem için isim denklik belgesi istedim.Her seferinde de vatandaşlık dosyası bulunamadığı için düzenlenememiştir yanıtı aldım.Ne yapacağım ? Çifte vatandaşlık için dogum belgesi hazır ama ben isim denklikte takıldım kaldım.Yardım ederseniz çok sevineceğim.Saygılar….

 21. Merhaba babam18.08.1950 bulgaristan göçmeni rahmetli oldu ben bulgaristan vatandası olmak istiyorum fakat babamın isim denklik belgesi çıkmıyor red cevabı geldi onlarla 2 yaşında gelen abimin isim denklik belgesi çıkıyor neden olabilir acaba ? birde devlet arsivlerinde aldığımız muhacir belgesiyle isim denklik belgesi çıkabilirmi nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba teşekkürler.

  1. anne baba ve çocuklar göç pasaportunda birlikte yazılıdır. Fotoğrafları birliktedir. Oğulun çıkıp babanın çıkmaması olur şey değil, bir hata söz konusudur diye düşünüyorum

 22. Merhabalar dedemin babası 1887 yılında Bulgaristan Filibe doğumlu nasıl bir yol izlemeliyim? Sizce benim Bulgaristan vatandaşı olma ihtimalim var mıdır? Yapacağım ilk şey ne olmalı?

  1. İhtimal çok düşük, 1. dedenin babasının vatandaşlığının silinmemiş olması lazım, 2 o taktirde sizin dedeniz alabilir, 3 ondan sonra babanız sonra siz.
   Temel şart ilk gelenin BG vatandaşlığının silinmemiş olması ve onun çocuğunun sağ olması ayrıca ilk gelen kişinin isim denklik belgesinin bulunması gerekir. Çok zor

 23. Merhaba,ilk cocugumu vatandaş yaptık. Şimdi ikinci çocuğu da yaptırmak istiyorum.ilk çocukta isim denklik belgesi istememislerdi. Şimdi ise ikinci için istiyorlar. İsim denklik başvuruma gelen cevapta BG’den doğum belgesi ve isim denklik belgesi istemişler apostillenmiş şekilde. Babamda muhacir kağıdı var.bu belge ile bg’ye gitmeden olur mu?

 24. Merhaba benim babam, dedem ve babaannem 1953 yılımda iskeceden gelmişler. Babam vefat etti, Ben şimdi denklik belgesiyle onun ütünden Yunanistan vatandaşlığına başvurabilirliyim acaba?

 25. Merhabalar,

  Karşıma ilk defa çıkan bu isim denklik belgesi gerçekten de uğraştırıcı bir işe benziyor. 1987 yılında Bulgaristan’ da doğdum ve çifte vatandaşım. 2 yaşımdaki kızımı da Bg vatandaşlığına geçirmek istiyorum. Lakin isim denklik beni sıkıntıya düşürüyor.

  Nüfus müdürlüğünden sorgu yaptık çıkmadı, ilgili kişi denklik için başvuruda bulundu. E devlet üzerinden sorgu yapıyorum 2 hafta oldu hala incelemede gözüküyor. İlk defa Türkiyeye tezkere ile gelmiş ve sonra kimliğimizi almışız. Kayıtlarda mutlaka olması gerekiyor; ama tahminimce çıkmayacaktır!!!

  Ne kadar süre daha beklemeliyim sizce?

  Çünkü bir yakınım kimliği nerden aldıysan oraya git biraz diş göster arşivlere baktır ve anında orada çözebilirsin gibi bir telkinde bulundu.

  Sizce en son çare bunu denemeli miyim?

  Çok teşekkürler,

 26. Merhaba esim 31.12.2017 tarihinde esim vefat etti esimin annesi 87 yilinda vefat etmis yalniz sirbistan dogumli 10 aylik oglum var babaanneden dolayi cift vatandas yapabilir miyim.?gerekli evraklar nelerdir nasil temin edebilirim?konu hakkinda yardimci olabilirmisiniz?

 27. Merhaba. Portekiz’e erasmus için gideceğim. Çift vatandaşım bulgar pasaportum var öğrenciyim. Okulum isim denklik belgesi al nüfus müdürlüğünden dedi fakat türkiyede bulgar vatandaşı olarak kayıtlı değilim. Ne yapmam gerekiyor? Bulgaristan’dan isim denklik alsam yeterli olur mu, notere çevirtmem mi gerekir?

  1. Yaşadığın ilçenin Nüfus Müdürlüğünden İsim Denklik Belgesi alabiliyorsun. Çİft vatandaşım diyorsun, yani aynı zamanda TC vatandaşısın, isim denklik belgeni alabilirsin…

 28. Merhaba
  Ben 19 yaşındayım ve yös e ( yabancı öğrenci sınavı üniversite ) girmek istiyorum bursada doğdum aynı zamanda bulgaristan vatandaşıyım , izinli olarak vatandaşlıktan çıkmam için bulgaristandan resmi kurumdan bulgar pasaportumla türk kimliğimdeki bilgilerin aynı kişiye ait olduğunu gösteren belge almam gerekiyor , bu belge normal isim denklik belgesi mi ( Udostoverenie za İdentiçnost na İmena ) yoksa farklı bir adı var mı ?

 29. merhabalar ben dedem için isim denklik belgesi istedim bulgaristanda buldugum belgelerin turkce tercumesini de ankaraya gonderdim fakat gelen belgede önceki uyrugu romanya olarak isim denklik belgesi geldi dogum yeri olarak bulgar evraklarında dolno prahovo yazıyordu sizce bu normal mi?

  1. Dedeniz doğduğu sırada o topraklar Romanya’ya ait imiş. Burası eğer kuzey Bulgaristan’da ise, zira kuzeyde Dobruca bölgesi 2. dünya savaşından sonra Bulgaristan’a geçti

 30. iyi günler babam 1910 da üsküp ten göc etmiş bizler düzce doğumluyuz babam rahmetine kavuşmuş bulunuyor . bizim isim denklik belgesi ile vatandaşlık alabilme imkanım varmı. teşekkürler. saygılar

  1. Alamazsınız. Makedonlar Makedonya doğumlu Türklere bile oturum ve vatandaşlık vermiyor.

 31. Merhabalar,
  Annem 89 Bulgaristan göçmeni. Çift vatandaş olabilmesi için isim denklik belgesi çıkmıyor. Göçmen kağıdı varken kimliğini almadan evlenip Türk vatandaşlığına geçmiş.; ilk kimliğini babamın soyadıyla almış. Bu durumla ilgisi olabilir mi? Bulgaristan dan doğum kağıdı alıp burada işletirsek oluyormuş. Doğum kağıdını alabilmek için de isim denklik belgesi istiyorlar. Bu durumu nasıl çözeceğiz?

  1. Anneniz Bulgaristan’a gidip doğum belgesini alacak. kendisi gitmeli…Удостоверение за раждане bulgarcası
   Bunu Bulgaristan’da Apostil yaptıracak

 32. merhabalar
  isim denklik belgesine ilçe nufus müdürlüğünden başvurdum fakat olmadığını söylediler ve dilekçe yazarak genel müdürlüğe yolladıla. 5 ay oldu hala bi netice yok. ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz lütfen

 33. Merabalar
  Ben isim denklik için ilçe nüfus müdürlüğünden başvuruda bulundum fakat olmadığını söylediler ve dilekçe yazarak ankara genel müdürlüğe yolladılar. 5 ay geçti hala bi netice yok. İnceleme değerlendirme diyor sadece. Ne yapmak gerekiyor yardımcı olacak biri varmı aranızdan

 34. Merhabalar, annanem 1936 Romanya doğumlu. 2 yıl sonra Türkiye’ye göç etmişler. Romanyadan doğum belgesini araştırıyoruz. İsim denklik belgesi ve doğum belgesi bulunursa vatandaşlık alma şansımız var mı? Devlet arşivlerinden muhacir kayıtları belgelerine ulaşmamız tavsiye edildi. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

 35. Merhaba
  Vakit ayırarak bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  Birkaç sorum olacak;
  Nüfus işlerinden isim denklik alamadığımızda nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Bulgaristan eski adı NEVRAKOP şimdi GOTSE DELCHEV doğumlu fakat vefat eden dedem için doğum belgesi temini yada vatandaşlığını gösterir belgelere nasıl ulaşabilirim?

Bir Cevap Yazın