İsim Denklik Belgesini nasıl alırım?

İSİM DENKLİK BELGESİ

1- İsim denklik belgesi taleplerinin doğrudan ilgilinin yerleşim yerinin bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.

2-  21.04.2017 tarihinden itibaren isim denklik belgeleri sadece ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştır.

Not: 21.04.2017 tarihinden önce Ankara NVİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edip henüz isim denklik belgeleri eline geçmemiş olanlar, bağlı oldukları ilçe nüfus müdürlüklerinden bu belgelerini alabilecekler.

Aşağıdaki dosyayı indirerek örnek dilekçeye ulaşabilirsiniz.

İsim Denklik Belgesi

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Bulgaristan’da Düzenlenen Belgelerin Türkiye’de Geçerli Olması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bulgaristan’da düzenlenen belgelerin Türkiye’de geçerli olması için yapılması gereken bazı işlemler söz konusudur. Bulgaristan’da iki …

11 comments

  1. E peki Turk vatandasligimi almadan onceki isim ve soyisim dogum belgemdeki isim soyisim kaydima eklenmemis ise hangi yola basvurmaliyim? Aciklayabilirseniz cok memnun olacagim?

  2. Ben ozbekistan dogumluyum. Ozbekistan dogum belgemde farkli isim soyisimleyim. Turk kimligimde ise tamammen farkli isim, soyismim ise kisaltilmis bir sekilde. Ankara ya yazdigim dilekcede dogum belgemdeki isim ve soyismimim arsive eklenmedigi tarafima mektup ile bilgilendirme yapildi. Suan yurt disinda oturuyorum ve burada herhangi bir oturma izni kimlik almam mumkun degil. Cunku benden dogum belgemide talep ediyorlar. Dogum belgem elimde fakat gosteremiyorum. Dogum belgem ve kimligim tamamen farkli. Sormak istedigim hangi yolu, ne tur bir imkan ile dogum belgemdeki ismimle kimligimdeki isim soyisimli kisinin ben olduguna dair bir belge alabilirim. Tesekkur ederim cevabinizi bekliyorum mumkunse. Isim denklik belgesi?

  3. Bağlı olduğumuz ilçenin dışında başka ilçe isim denklik verebilir mi?

  4. ” Nüfus Müdürlüğünce, talepte bulunan kişinin Türk vatandaşlığını kazanmadan önceki ad ve soyadının nüfus kaydında bulunup bulunmadığı incelenir, var ise denklik belgesi düzenlenerek verilir.” Peki ya yoksa nasil alinir?

  5. Bulgaristan doğumlu annem için ism denklik belgesi başvurusu yaptım cevap olarak bulgaristan pasaportunun scane edilmiş halini gönderdiler belgeleri kaymakamlıktan apostil kaydı yaptırdım bundan sonraki işlemler için ne tür bir yol izlemeliyim.

  6. merhabalar isim denklik belgesi için başvuru yaptık kurban bayramından 1.5 hafta önce hala gelmedi ortalama ne kadar sürede veriliyor bi bilginiz varmı . Kesin gerekli belgemi 1989 göçmeniyiz vatandaşlığı geri almak için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir