İlk baharla birlikte ‘Euro mahalle’ ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

Haberler
İçeriği Paylaş

 

Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar tatil ve piknik yaparak, parklarda dolaşarak, tarihi yerleri ziyaret ederek zorlu geçen kışın stresini atmaya çalışıyor. Kimi tarihi yerleri ve müzeleri ziyaret ederek bir yandan stres atarken, diğer yandan da bilgi birikimi arttırarak kendini geliştirmeyi tercih ediyor. Bazıları ise yürütülen bir projenin parçası olarak bu gibi yerleri ziyaret ederek bilgilerini pekiştiriyor. Geçen hafta Krumovgrad şehri merkez okullarından 80 kişilik bir grup, Avrupa Birliği fonlarından kazanmış oldukları proje üzerine, kasabaya en yakın ve en güzel şekilde Rodop kültürünün ve eski çalışma aletlerinin sergilendiği açık hava müzesi ‘Euro mahalle’yi ziyaret etti. Böylelikle ilk baharın gelmesiyle ‘Euro mahalle’ de ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış oldu. Her zaman olduğu gibi müzeyi oluşturan Hasan Sadık ve ailesi, gelen grupları büyük bir misafirperverlikle karşıladı. Momçilgrad’ın Batkovsti köyünde bulunan Bulgaristan’daki tek ‘Euro mahale’nin kurucusu Hasan Usta, bir rehber gibi müzedeki aletlerin özelliklerini gelenlere bir bir anlatıyor. Anlatılanları pür dikkat dinleyen öğrenciler, bu aletleri hayatında ilk defa gördüklerini aktarıyorlar.
Açık etnoğrafya müzesinde sergilenen aletler arasında düven, çıkrık, çufallık, bıçkı, el kaya değirmeni, saban, çamaşır ve hamur kapları, balık avlama sepeti, tütün taşıma sepeti, kavanoz kapağı sıkma aletleri, yün tarağı, ceviz yağı çıkartma tahtası vs. yer alıyor. Bütün bunlar sadece küçüklerin değil, büyüklerin de ilgisini çekiyor. Köyün temiz havasında 30 ülkenin bayrağı dalgalanıyor.
Müze gezisi bitince, Hasan Bey ve ailesi, gelenler için pişirilen iki yüz çörek ile 30 kilo yoğurttan yapılan köy usulü ayranı ikram ediyor. Önceki senelerde gelen 130 çocuğa üç yüz çörek, bal ve ayran ikram ettiklerini dile getiren usta, bunun ailesi için bir şeref olduğunu aktardı. Ventsislav Çobanov ve öğrenciler, bu ilgi ve alakanın ardından aileye teşekkür adına köy meydanında adeta canlı konser verdi.
Öğrencilerin yaptığı gezinin amacı ve projenin bir parçası, öğrencilerin, bölge halkının geçmişte yaşayışını ve geçimini nasıl sağladığını bizzat kendi gözleriyle ve yerinde görmeye yardımcı olmaktır. Gelen öğrenciler bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek geziyi uzun zaman unutmayacaklarını dile getirdiler. Kırcali


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.