Hillary Clinton Atina’ya gidiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis’in ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la Atina’da bir araya gelecekleri bildirildi. Lambrinidis – Clinton görüşmesinde konuşulacak gündem maddelerinin yoğun olduğu ifade edilirken toplantıda daha çok Kıbrıs sorunu ile dış politikayla ilgili bütün konulara yer verileceği belirtildi.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekouras, “ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Atina ziyareti iki ülke arasındaki işbirliğinin çok sıkı ve Yunan – Amerikan ilişkilerindeki havanın olumlu olduğu bir dönemde gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.
Görüşmenin içeriğine de değinen Delavekouras, dış politikayla ilgili bütün konulara yer verilecek geniş bir görüşme yapılacağını belirtti.
Görüşmede, Yunanistan – Türkiye ilişkilerinin, Yunanistan’ın bölgeye yönelik ilgisi göz önünde bulundurularak Balkanlardaki gelişmelerin, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Libya’daki durumun, ayrıca FYROM’un isim konusunun, Arnavutluk’taki ilerlemenin ve Kosova meselesinin de konuşulacağı kaydediliyor.
Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle Kıbrıs’taki iki kesim arasındaki müzakere sürecinin de değerlendirileceği toplantıda, komşu ülke Türkiye’nin AB üyelik süreci ile euro bölgesindeki son ekonomik durumun masaya yatırılacağı ifade ediliyor.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.