Erdoğan: Yardım gemilerini donanma koruyacak

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz’deki uluslararası sularda dolaşım hakkını garanti altına alacağını söyledi. Erdoğan, El Cezire televizyonunda küçük bir bölümü yayınlanan röportajda Türk savaş gemilerinin birinci derecede kendi gemilerini korumakla görevli olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, Türkiye’nin Akdeniz’de seyrüsefer serbestisinin sağlanmasıyla ilgili soru üzerine, “Şu anda Türk askeri gemileri şüphesiz ki, birinci derecede kendi gemilerini korumakla mükelleftir. Birinci derecede adım bu. Ve bizim oraya yapacağımız insani yardımlar vardır. Ve bu insani yardımlarımız Mavi Marmara’da olduğu gibi artık herhangi bir saldırıya uğramayacaktır” dedi.

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye’nin uluslararası sularda İsrail’in yaptığı yanlışları yapmayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye’nin devlet terbiyesi zaten buna müsaade etmez. Türkiye’nin askeri terbiyesi buna müsaade etmez. Biz bütün hedeflerimizi dünyada zulmün karşısında durmaya yönelik almışız. Mazlumun yanında durmaya yönelik almışız. Burada mazlumlar var. Bu mazlum halkı 15 gün, 16 gün bu İsrail bombalamıştır. Ve şu anda hala çadırlarda yaşayan o insanlara gıdaydı, giyecekti, ilaçtı, okuldu, hastaneydi bunların hiçbiri yapılamıyor. Ve biz burada bir hukukun tesisini istiyoruz. Ve uluslararası camiada bir hukuk tesisi yoksa siz buna seyirci kalamazsınız.”

“AÇIK HAPİSHANEDE YAŞIYORLAR”

Burada 1.5 milyon insanın yaşadığını ve insanların yok farz edilemeyeceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: “Neredeyse İsrail’in üçte biri, dörtte biri bir nüfus var orada. Bunları yok farz edemezsiniz. Dolayısıyla onlarla olan bizim tarih bağlarımız, onlarla olan kültür bağlarımız, insani bağlarımız bizi böyle bir kararı almaya zaten mecbur ediyor. Ve bu insanlar, sadece, Refah Kapısı’nı bir kenara koyacak olursak ki oraya da İsrail müdahale etmeye çalışıyor. Adeta bir açık hapishanede yaşıyorlar. Yani bir sandık domates sokmaya kalksan İsrail’in iznine tabi. Böyle bir insani yaşam olur mu? Bu yaşam karşısında sessiz mi kalacağız.”

Erdoğan ayrıca, Akdeniz’in doğal kaynaklarını İsrail’in tek başına kullanmasına izin vermeyeceklerini de ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Alanlar üzerinde de tasarruf sahibi olduğunu iddia etmeye başlaması sebebiyle de İsrail’e tepki gösterdi. Erdoğan, Türkiye’nin garantör ülke olarak Kıbrıs üzerinde hakları olduğunu ve buna dayanarak bazı adımlar attığını dile getirdi.

BEŞAR ESAD’DA TEPKİ

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a da tepki gösteren Erdoğan, “Diyor ki, bunlar teröristtir. Denizden Lazkiye’yi bombalarken burda sen o teröristleri nasıl buluyorsun?” dedi. Erdoğan, “Siyasi liderler kendi geleceklerini adalet üzerine tesis etmelidir, zulüm üzerine değil. Kanla iktidar olunmaz, kanla iktidar olanlar kanla gider.” diye konuştu.

BM’nin Mavi Marmara raporu sonrası Türkiye’nin İsrail’e karşı aldığı 5 yaptırım kararı içinde en dikkat çekeni Akdeniz’de seyrüsefer serbestisiydi. Bu kararın, Türkiye ile İsrail donanmalarını karşı karşıya getireceği ve olası bir çatışma yaşanabileceği yorumları yapılmıştı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.