En iyi iş imkanını Gabrovo (Palanka) sunuyor

Balkanlardan Haberler
Pazar Ekonomisi Enstitüsü, Bulgaristan’daki en verimli iş yeri sunan ili Gabrovo (Palanka) olarak gösterdi. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) 10 kritere göre yaptığı araştırmada, 100 şirkete anket uygulandı ve yerli idarelerden bilgi toplandı. Hiçbir kriterede birinci sırada olmayan Gabrovo, ortalama puanlamadan en çok not alan il oldu. Yerel vergi ve ücretlerin oldukça düşük olduğu vilayette idarenin iş sektörü adına çalıştığı belirtiliyor. Gabrovo aynı zamanda yatırımcılara yönelik özel birimi olan ender belediyelerden biri.
1Liste sıralamasında ikinci sırayı İslimiye, üçüncü sırayı ise Rusçuk alıyor. Dört kriterde birinci olmasına rağmen genel listede Sofya 12. sırayı paylaşıyor. Son sırada ise Kırcali bulunuyor. Doğu Rodopların merkezi, 10 kriterden 9’unda düşük not alıyor. Kırcaali, aynı zamanda yolsuzluk bakımından en ön sırada bulunuyor. Ardından Silistre ve Vidin geliyor.
Araştırmada Vidin en düşük yerel vergiye sahip il olarak açıklanıyor. Şehirde kayıtlı bir otomobil, kilovat başı 1,10 leva öderken, ülke genelinde ortlama bu değer 1,30 leva. Turizm ücretleri ve ticari alan için patent de ülke geneline göre 3 kat daha ucuz. Veliko Tırnovo, en pahalı vergilerden birine sahip. Burada otomobil sahipleri kilovat saat için 1,76 leva ödüyor.
İstihdam konusunda birinci yerde Sofya yer alıyor. 15 yaşından yukarı olan halkın yüzde 57,4’ü çalışıyor. Yüzde 50 oranı aşan diğer bir il olarak Blagoevgrad gösteriliyor. Ardından bu konuda Varna ve Ruse geliyor.
Sofya aynı zamanda maaş yüksekliği bakımından birinci sırada. Ortalama yıllık maaşı başkentte 9 bin 913 leva iken ülke genelinde 6 bin 112 leva oluyor. Sofya’nın ardından en iyi maaş Vratsa ve Stara Zagora’da veriliyor. Silistra, Tırgovişte, Haskovo, Blagoevgrad, Köstendil ve Vidin illerinde  ise ayda 460 levanın altında maaş alınıyor.
Eğitim kriterine göre lider yine Sofya. Çalışanların yüzde 46,2’si yüksek tahsilli, Sadece yüzde 3’8’i ise orta veya daha düşük eğitimi olan kişiler. İkinci sırada olan Veliko Tırnovo’da istihdam eilenlerin yüzde 28,1 üniversiteli. Blagoevgrad eğitim seviyesi en düşük il olarak belirtiliyor. Zaman

Pazar Ekonomisi Enstitüsü, ülkedeki en verimli iş yeri sunan ili Gabrovo olarak gösterdi. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) 10 kritere göre yaptığı araştırmada, 100 şirkete anket uygulandı ve yerli idarelerden bilgi toplandı. Hiçbir kriterede birinci sırada olmayan Gabrovo, ortalama puanlamadan en çok not alan il oldu. Yerel vergi ve ücretlerin oldukça düşük olduğu vilayette idarenin iş sektörü adına çalıştığı belirtiliyor. Gabrovo aynı zamanda yatırımcılara yönelik özel birimi olan ender belediyelerden biri.
1Liste sıralamasında ikinci sırayı İslimiye, üçüncü sırayı ise Rusçuk alıyor. Dört kriterde birinci olmasına rağmen genel listede Sofya 12. sırayı paylaşıyor. Son sırada ise Kırcali bulunuyor. Doğu Rodopların merkezi, 10 kriterden 9’unda düşük not alıyor. Kırcali, aynı zamanda yolsuzluk bakımından en ön sırada bulunuyor. Ardından Silistra ve Vidin geliyor.
Araştırmada Vidin en düşük yerel vergiye sahip il olarak açıklanıyor. Şehirde kayıtlı bir otomobil, kilovat başı 1,10 leva öderken, ülke genelinde ortlama bu değer 1,30 leva. Turizm ücretleri ve ticari alan için patent de ülke geneline göre 3 kat daha ucuz. Veliko Tırnovo, en pahalı vergilerden birine sahip. Burada otomobil sahipleri kilovat saat için 1,76 leva ödüyor.İstihdam konusunda birinci yerde Sofya yer alıyor. 15 yaşından yukarı olan halkın yüzde 57,4’ü çalışıyor. Yüzde 50 oranı aşan diğer bir il olarak Blagoevgrad gösteriliyor. Ardından bu konuda Varna ve Ruse geliyor.Sofya aynı zamanda maaş yüksekliği bakımından birinci sırada. Ortalama yıllık maaşı başkentte 9 bin 913 leva iken ülke genelinde 6 bin 112 leva oluyor. Sofya’nın ardından en iyi maaş Vratsa ve Eski Zağra’da veriliyor. Silistre, Tırgovişte, Hasköy, Blagoevgrad, Köstendil ve Vidin illerinde  ise ayda 460 levanın altında maaş alınıyor.Eğitim kriterine göre lider yine Sofya. Çalışanların yüzde 46,2’si yüksek tahsilli, Sadece yüzde 3’8’i ise orta veya daha düşük eğitimi olan kişiler. İkinci sırada olan Veliko Tırnovo’da istihdam eilenlerin yüzde 28,1 üniversiteli. Blagoevgrad eğitim seviyesi en düşük il olarak belirtiliyor.

Bulgaristan Zaman

Bir Cevap Yazın