Bulgaristan’a ‘domuz etli’ yemek tepkisi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Bulgaristan’da devlete bağlı kreş,okul ve hastanelerde Müslümanlara helal olmayan yemeklerin verilmesi uygulamasının sona erdirilmesini istedi.

Çolakoğlu yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da yaşayan Müslüman Türk azınlığın sorunlarının artarak devam ettiğini belirtti. Çolakoğlu, Türkçe eğitim, zorunlu anadili dersi, camilere saldırı, ayrımcılık, vakıf taşınmazlarının iadesi ve eşit vatandaşlık gibi problemlerin çözüm beklediğini söyledi.

Çolakoğlu, Bulgaristan’daki kreş, okul ve hastanelerde servis edilen yemeklerde, Müslümanların dini hassasiyetlerinin dikkate alınmadığına ve helal olmayan yemekler verildiğine dikkati çekti. Çolakoğlu, Kırcaali’de Müslüman aileler tarafından oluşturulan “Çocuklar İçin Helal Gıda Seçim Hakkı Grubu”nun, okullarda ve hastanelerde Müslümanlara domuz eti içerikli yemeklerin verilmesine karşı çıkarak mücadele başlattığını belirtti.

Çolakoğlu, grubun Başbakanlık ile Eğitim Bakanlığına ilettiği “okullarda helal et” talebinin kabul görmediğini işaret ederek, şunları söyledi:

“Bu kurumlardan, ‘Çocukları dini vecibelerine göre yetiştirmek, ailelerin görevidir’ şeklinde bir cevap geldi. Kreşlerde domuz eti çıktığı günler çocuklarına evden yemek götürmek isteyen Müslümanların bu talebine bile, okul yönetimleri tarafından karşı çıkılıyor. Bulgaristan hükumetinin bu garip ve inanç özgürlüğüne yönelik kasti tutumunu kınıyoruz.”

“Elçilikler aracılığıyla destek”

Çolakoğlu, Kırcaalili Müslüman ailelerin mücadelesini takdir ettiklerini aktararak, “Çünkü, Bulgaristan’da yaşayan Müslüman toplum, totaliter rejimin etkisini hala üzerinden atamadığı için çok basit demokratik taleplerini bile dillendirmekten kaçınıyor. Ailelerin oluşturduğu komite Türkiye, İngiltere ve Avustralya elçiliklerine de müracaat ederek sorunun çözümü için destek istiyor. Konu Brüksel’e de taşındı” diye konuştu.

Çolakoğlu, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından Çocukları Koruma Kanunu’nda değişiklik öneren teklif sunulduğunu da hatırlatarak, diğer partilerin bu konuda dini vecibelere göre yemek yemekten çok, yemeklerin kalitesinin daha önemli olduğunu yönünde görüş bildirdiğini kaydetti.

(AA)

456735


İçeriği Paylaş