Borç anlaşma şimdi Yunanistan kaydeder, ama yatırımcılar geri dönecek?

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

2041 yılına kadar tam olarak geri ödenir olmayabilir kim – – Bazı analistler bu ülkenin tutabilir korkan Yunan ve Euro bölgesi yetkilileri, ülkenin yatırımcılara% 74 kayıp zorlayarak 100 milyar avroluk borç azaltmaya olanak veren bir anlaşma dolayı bayram olsa kurtarma operasyonlarından birkaç yıl içinde tükendi fazla kurtarma kredileri bağımlı.

Sözde Özel Sektör Katılımı (PSI) için yeterince gönüllü destek alma programı ikinci, 130 milyar avroluk kurtarma paketi bir koşulu olarak AB-IMF-ECB Troyka bir talep oldu. 109.000.000.000 € için ilk kurtarma kredi, geçen yıl geldi.

Her iki kurtarma operasyonlarından derin bir durgunluk yarattık bağlı tasarruf tedbirleri,% 21 işsizlik ile birlikte gelen ve ekonominin 2011 yılında% 6.9 küçülmesine neden oldu. Yunanistan’ın borç hala bu yıl GSYİH’nın 150 to161% olması bekleniyor.

Sosyalist PASOK partisinin liderliği devralmak ve seçimlerde başbakan daha sonra bu bahar için aday olmak için istifa edilir Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, o müzakere yardım anlaşma selamladı. Küçük bondholders ve kendi ülkesinin emeklilik fonları dahil olmak üzere – – geldi yeterli katılımın, sigorta Ancak anlaşma, iş yapmak için, o zaten bunu kayıpları almayı reddetti yatırımcıları zorluyor Kolektif Eylem Cümleleri (CAC Kullanıcı) etkinleştirmek için vardı % 95.7 adresinde.

Venizelos 23 Mart anında% 53.5 saç dayattığı anlaşma, almak veya bırakmak kadar holdouts için teklif uzatıldı, ancak Yunanistan yatırımcılara ödemek için geçen zaman içinde yükselir.

“Biz bu borç onlara kurtulmak için bizim çocuklarımız ve torunlarımız için borçlu” dedi.

Ama Atina think tank ELIAMEP Araştırma Görevlisi George Tzogopoulos söyledi SETimes : “Artık hiç kimse güvenir Yunanistan, çünkü ben çok kuşkuluyum yabancı yatırımcılar artık buraya gelmek istemiyor çünkü saç kesimi sonra, açığın daha da kötü olacak.”.

O destekçileri “kutlayabilirsiniz. Ama geleceğe doğru bakarsanız o felaket … Biz AB’den kredi alabilirsiniz, ama yabancı yatırımcılar yatırım yapmaya istekli olmayacaktır” dedi.

Üçüncü bir kurtarma söz zaten yoktur. Son bir rapora göre, Troika PSI kısmen neden büyük risk Yunanistan pazarlarında kendisini finanse etmek mümkün olmayacaktır olduğunu söyledi 2015 yılında kurtarmaları sona zaman.

Ve yine dikkat – ücret kesintileri, vergi zamları, emekli maaşları kesti, 150.000 kamu işçilerinin beklenen atış, toplu pazarlık ortadan kaldırılması ve asgari ücret indirimlerine rağmen – Yunanistan önümüzdeki iki yıl başka bir 12000000000 € harcama azaltmak gerekir.

“Biz yeni tahvil [PSI sonra basıldı] yılı fiyatları yansıtan piyasaların bu kararsızlık görüyorum. Soru Yunan açığının sorumluluğu hakkında kalır,” Haralambos Tsardanidis, Atina Uluslararası Ekonomik İlişkiler Enstitüsü Direktörü, söyledi SETimes .

11.000 100.000 Euro kadar tutarak – Kurtarma-PSI ikinci parçası olarak kemer sıkma ile birlikte gitmek için kendi değişim-of-kalp destek vermeyi reddettiği için Yeni Demokrasi uzaklaştırılması sonra Demokratik İttifak Partisi başlayan Dora Bakoyianni, küçük yatırımcıların dedi – yanmıştır.

“Biz bize tevekkül ve Yunan tahvilleri satın alan insanların ihanet edemez,” dedi. Yaklaşık 2,3 milyar avro mülklerinin PSI dahil 206 milyar Euro% 1’den az, ve Venizelos önce onlar korunacak söyledi.

Anlaşma, Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere kamu tüzel kişiliğini haiz, çok özel yatırımcılardan borç vardiya Euro bölgesinde Yunanistan tutmak için daha fazla teşvik vermelidir, ama kadar göründüğü gibi borçlanmayı azaltmak değil, George Stathakis, ekonomi profesörü söyledi Girit Üniversitesi.

Ayrıca 100 milyar avroluk borç azaldı, çünkü “PSI Yunanistan’ın kamu borç üzerinde gerçek bir etkisi vardı. Ama aynı zamanda, aşağı yukarı 130 milyar avroluk yeni bir kredi aldım ve bu pratikte 330 milyar az bakir toplam borç bıraktı Avro, “dedi SETimes’a .

“PSI önce, borç öncelikle özel sektöre ait oldu. Şimdi Avrupa Finansal İstikrar Tesisi ve ECB aittir” dedi. “Sorun ekonomisinin geçirmekte aşırı durgunluk olduğunu. Bu batı standartlarına göre görülmemiş” dedi.

Yani PSI anlaşma olduğunu, ancak Venizelos, Yunanistan’ın kaydedilir ısrar etti ve sonunda yatırımcılar için bir teşvik olabilir ki, daha istikrarlı bir ekonomi yaratacak.

“Bu yapabileceğimiz en iyisi,” Dimitri Sotiropoulos, Atina Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü ve ELIAMEP Kıdemli Araştırma Görevlisi söyledi SETimes .

Yaklaşık 30 milyar avro PSI kabul yatırımcıların tahvilleri satın almak ve yaklaşık € 50000000000 kritik yeniden sermayelendirme Yunan bankaları, doğru gidecek kullanılacak, Sotiropoulos söyledi.

“Biz küçük ve büyük işletmelere kredi dağıtımını başlatmak için Yunan bankaları gerekir. Aksi halde durgunluk devam edecek ve işsizlik kolay olmayacak” dedi.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.