Batı Trakya Türklerinden Azınlık basını tepkisi

Haberler
İçeriği Paylaş

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Gümülcine’de yayınlanan Millet ve Gündem Gazetelerine açılan davaları ve cezaları protesto etti.
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği polis evinde düzenledikleri kahvaltılı basın toplantısı ile Gümülcine’de Millet ve Gündem gazetelerine açılan davaları ve kesilen para cezalarına karşı basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) İzmit Şube Başkanı Sabri Mutlu, Kadın Kolları Başkanı Belkıs Çalışkan, Gençlik Kolları Başkanı Sedat Süleyman ve şube yöneticileri katıldı. Yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Sabri Mutlu Yunanistan’da azınlık gazetelerine yapılan baskıların anti demokratik ve yıldırma politikalarından kaynaklandığını söyleyerek, “Haftalık yayınlar yapan Millet ve Gündem gazetelerine ‘yalan haber yapmak’ suçlamasıyla 2009 yılında davalar açılmıştı. Açılan davalar 2010 yılının sonunda sonuçlandı. Mahkemenin aldığı karara göre Millet Gazetesi 120 bin, Gündem Gazetesi 150 bin euro para cezasına çarptırılmıştır. Gündem Gazetesinin bu cezanın 20 Bin Euro’sunu Millet Gazetesi bu paranın 30 bin Euro’sunu temyiz mahkemesine başvurulsa bile hemen ödenmesi gerekmektedir” dedi.
KAMPANYA BAŞLATILIYOR
Sözlerine şöyle devam eden Sabri Mutlu, “Batı Trakya Türk Azınlığının iki önemli gazetesi olan Gündem ile Millet gazetelerine öğretmen Hara Nikopulu tarafından açılan tazminat davaları sonucundan aşırı ve yüksek miktarda para cezası verilmiştir. Söz konusu cezaların basın özgürlüğünü kısıtlayan özelliklerde cezalar olduğunu ifade etmek ve bu nitelikte verilmiş cezaların Batı Trakya Türk Azınlığı’nın bilgi edinme hakkı ve özgürlüğünü engelleyici kaygısını uyandırmaktadır. BTTDD İzmit Şubesi olarak Gündem ve Millet gazetelerinin başlatmış olduğu “Azınlık Basınına Özgürlük” kampanyasını desteklediğimizi, verilen cezaların bir haksız muamele olduğunu kamuoyuyla paylaşmak istedik. Dernek olarak gazetelerin cezalarını ödeme konusunda dernek olarak maddi destek sunamayız. Fakat bireysel anlamda üyelerimiz destek olacaklardır” diyerek desteklerini tekrarladı.
TEMSİLCİLİKLER AÇILACAK
Mutlu dernek çalışmaları hakkında da basına bilgi vererek, “Dernek olarak binamız Yenişehir Mahallesindeydi. Aldığımız karar ile nüfus yoğunluğu olan bölgelere temsilcilikler açacağız. İlk temsilciliğimiz Hacı Hızır Mahallesi Fatih Cami altında olacak. Burada haftada bir dernek toplantıları düzenleyeceğiz, kütüphane şeklinde açık olacak. Bu açılış 9 Nisan tarihinde akşam saat 18.00’da gerçekleşecek. Kadın Kollarımız ise 19-20 ve 21 Nisan tarihlerinde sanat sokağında kermes açacak” diyerek çalışmaların da duyurusunu yaptı.
Haber: Erhan ALTIPARMAK, Kocaeli Gazetesi

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.