Balkanlar?da Türkçe Eğitim Veren İlk Türk Üniversitesi Eğitime Başladı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

balkanlar-da-turkce-egitim-veren-ilk-turk-7737687_x_300

 

Dha DIŞ HABER ? Balkanlar’da Türkçe eğitim veren ilk Türk Üniversitesi eğitime başladı

Makedonya‘nın Gostivar şehrinde Uluslararası Vizyon Üniversitesi adı altında Balkanlar’daTürkiye türkçesi üzerine akredite edilen ilk Türk Üniversitesinin akedemık yılı başladı.

Uluslararası eğitim standartlarını içeren Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin 20152016 okuma yılında MakedonyaTürkiyeKosova, Sancak ve Azerbaycan‘dan 245 öğrenci kayıt yaptırdı.

MAKEDONYA VE RUMELİ TÜRKLERİ İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Doğan Haber Ajansı‘na özel demeç veren Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca,Makedonya ve Rumeli Türkleri açısından tarihi bir günün yaşandığını ifade etti. Uluslararası Vizyon Üniversitesi adı altında Balkanlar’da, hatta avrupa‘da Türkiye türkçesi üzerine akredite edilen ilk Türk Üniversitesi’nin akademik yılı açılışı yapıldığını söyledi. Üniversite’nin tüm Balkan Türklerine hitap ettiğini ifade ederken Hukuk, İktisat, Bilgisayar Mühendisliği, Mimarlık ve Sosyal bilimler dahilinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinin var olduğunu açıkladı.

BALKANLARDA BEYİN GÖÇÜNÜN DURDURULMASI

Rektör Fadıl Hoca, Üniversitenin açılış amaçları arasında Balkanlarda türkçenin akademik seviyede yaygınlaşması ve Balkanlarda beyin göçünün durdurulması olduğunu söyledi. 2015 2016 okuma yılında Uluslararası Vizyon Üniversite’sinde MakedonyaTürkiye,Kosova, Sancak ve Azerbeycandan toplam 245 öğrencinin kaydını yaptırdığını ifade etti.

Türkiye‘den gelen öğrenciler adına konuşan Barış Akdoğan, Özel ve Vakıf Üniversiteler arasında, yönetim biçimiyle, hocalarıyla birlikte güçlü bir eğitim kadrosuyla saygın bir yere sahip olduğu için Uluslararası Vizyon Üniversitesi’ni seçtiklerini ifade etti. Türkiye‘ye göre Avrupa‘da en iyi imkanlara ve vizyona sahip bir Üniversite olduğundan burayı tercih ettiklerini söyledi.

Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Mensur Nureddin, Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin, Balkanlar’da, hatta Türkiye dışında türkçe eğitim verecek olan ilk kurum olduğunu söyledi. Eğitim olarak en kalitesini en iyisini vermeye çalışacaklarını ve türkçe akredite olan Üniversite’nin Balkanlar’da var olan Türk öğrencilere ve türkçe okumak isteye tüm öğrenciler için önemli olduğunu ifade etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Meryem Kaprol Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde Mimarlık bölümünde Yüksek lisans öğrencisi olduğunu söyledi. Vizyon Üniversite’sini ilk defa akredite edilmiş Türkçe eğitim veren bir Üniversite olmasından dolayı tercih ettiğini ifade etti.

TÜRK MİLLETİ SİZDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR

Akademik yılın resmi açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Fadıl Hoca, öğrencilere hitap ederek, ulusumuzun kendilerinden çok şey beklediğini, bütün dünyadaki üniversitelerden farklı olarak çok daha hazırlıklı bir şekilde ve çağın ihtiyaçlarını da yakalayacak bir biçimde gayret etmeleri, şefk ve heyecanla çalışmaları gerektiğini vurguladı.

 

Kaynak: haberler.com


İçeriği Paylaş