Dobruca Şehidlerimiz Unutulmadı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Selçuk Koç Bulgaristan’ın Doburca Bölgesinde, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) şehrinde gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde “Mevlana Okuma Evi ve Türk Şehidliğini ziyaret etti.

Mevlana Okuma Evi

Gürsel Kırnak’ın Başkanı olduğu Mevlana Okuma Evi ziyareti ile başlayan programda Başkan Gürsel Kırnak Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu ve yönetim kurulu üyesi Koç’a kültür merkezi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Karşılık görüş alışverişinde bulunulurken birlikte neler yapılabileceği konuları da görüşüldü.

Kırnak: İşsizlik bölgemizin en önemli sorunlarının başında

Mevlana Okuma Evi Başkanı Kırnak bölgenin en önemli sorunları arasında işsizliğin olduğunu ve bundan dolayı da gençlerin bölgeyi terk ettiğini ifade etti. Türkiye’den gelecek yatırımların bu açıdan çok önemli olduğunu ifade eden Kırnak, Bal-Türk ile birlikte bu konuda çalışma yapmaya, işadamlarını bölgeye getirme konusunda gayret etmeye hazır olduklarını ifade etti. Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu da bu konuda çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Şehidlerimiz Unutulmadı

Mevlana Okuma Evi ziyaretinden sonra  I. Dünya Savaşında bu bölgede şehid düşen Türk askerleri ziyaret edildi. Ziyaret sırasında Şehidlerimize Fatihalar okundu, onlara olan minnettarlığımız bir kez daha ifade edildi. Üç binden fazla şehidin yer aldığı kabristanda yatan şehidlerimizin bir kaçı dışında isimleri belli değil.

Mezar taşında eskimez Türkçe ile “İsimleri belli olmayan merhumlar” yazıyor.

IMG_2535

IMG_2547

IMG_2549 IMG_2550 IMG_2551 IMG_2552 IMG_2553 IMG_2554


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.