Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, Bal-Türk’e misafir oldu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Kocaeli’de önemli bir programa daha imza attı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İSEN, İzmit Leyla i Atakan Kültür Merkezinde ağırlandı. Prof. Dr. Mustafa İSEN, “Balkanlarda Türk Kültürü” başlıklı bir sunum yaptı.
Önce Akşam Yemeği
Programdan önce Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesislerinde Akşam yemeğine katılan İsen, burada Bal-Türk Genel Başkanı Bülent Karagöz, Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu, Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Tarı, Yönetim Kurlu Başkanı Yrd. Dr. Bekir Günay, Danışma Kurulu Üyesi Erkan Ayan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinci ile birlikte oldular.Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin konuğu olarak ilimize gelen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, “Balkanlarla ilişkilerimizi dostluğa çevirmeliyiz. Bunun için tarihi içimize gömüp, geleceğe bakmalıyız” dedi.Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin konuğu olarak önceki gün Kocaeli’ye geldi. Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan İsen, “Balkanlarda Türk Kültürü” konulu konferans verdi. İsen’i dinlemeye Vali Yardımcısı Mustafa Ünlüsoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Bal-Türk Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, kaymakamlar, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.
Konuşmasında Balkanlar’da yaşananları anlatan İsen, “İnsanların olduğu kadar toplumların da kaderi vardır. Buna en iyi örnek Balkanlar’dır” dedi.
Derneklere Çağrı
İsen, “97 yıldır komşumuz olan Balkanlar ile çoğu zaman kötü olduk ama şimdi dostluk olmalı. Artık tarihi içimize gömüp geleceğe bakmalıyız. Bunda en büyük görev derneklere düşüyor. Buradan tüm Balkan derneklerine bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Derneklerin payı dostlukta büyüktür. Ama onlar da artık bir sivil toplum kuruluşu gibi hareket etmelilerdir. Çağdaş dünyada bunun örnekleri fazladır” dedi. İsen’in konuşması sonrası kendisine ve katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na plaket takdim edildi.
Deliormanlıyım
Konferanstan sonra Sporium Tesislerine geçen heyet burada Prof. Dr. Mustafa İsen ile özel bir sohbet imkanı buldu. Sohbet sırasında Şumnu’nun Sarıkovan Köyü’nden olduğunu söyleyen İsen, “dedelerim 93 harbinde Adapazarı’na göç etmiş” dedi. Hem verdiği konferansta hem de konferans sonrası sohbette Balkanları ve Bulgaristan’ı çok iyi tanıdığını gösteren İsen bir sivil toplum kuruluşu olarak Bal-Türk’e destek sözü verdi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.