BULGARİSTAN’DAN HOLLANDA’YA Schengen TAVRI

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Schengen bölgesine katılmasına en büyük muhalefeti yapan Hollanda;nın Başbakanı Mark Rute’nın bugüne planlanan resmi ziyaretini son anda erteletti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vesela Çerneva, BGNES haber ajansına yaptığı açıklamada, ziyaretin iptal edilmediğini, sadece ertelendiğini belirterek kararın Bulgaristan hükümetinin bugün görüşmeye başladığı bütçe taslağı yüzünden alındığını söyledi. “Bütçe görüşmeleri zor bir konudur” diyen Çerneva, Rute’nin ziyareti için uygun başka bir tarih arandığını ve Hollanda;nın erteleme kararını normal karşıladığını bildirdi.
Eylül sonunda önce Hollanda, daha sonra Finlandiya, yolsuzluk ve örgütlü suçlarla mücadelede sorun yaşadığını ileri sürerek Bulgaristan’ın Schengen bölgesine katılımına karşı çıkmıştı. Siyasi gözlemciler, hükümetin bütçe görüşmelerinin önceden planlanmış bir gündem maddesi olduğunu hatırlatarak, ziyaretin ertelenmesinin Hollanda’nın Bulgaristan’a karşı tutumuna “tepki” olduğu görüşünde birleşiyorlar.

KIRCAALİ BUGÜN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.