Bulgaristan Euro kullanmaktan vazgeçti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Maliye Bakanı Simeon Djankov, Avrupa Birliği’nde artan belirsizlik sebebiyle Euro kullanımına geçmekten vazgeçtiklerini söyledi. Daha önce de Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, ortak para birimine geçişi Euro Bölgesi krizi sona erene kadar erteleyeceklerini açıklamıştı.

AB’nin en yoksul, aynı zamanda en düşük borç yüküne sahip olan ülkesi Bulgaristan’ın Dışişleri Bakanı Simeon Djankov, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamalarda ‘Şu anda Euro Bölgesi’ne katılmanın hiçbir faydasını göremiyorum, yalnızca maliyetlerini görebiliyorum. Bizim için bu çok riskli ve kuralların ne olduğu, bir-iki yıl içinde ne olacakları belirsiz’ dedi.

2012 yılında ekonomide yüzde 1.5 civarı büyüme beklediklerini de sözlerine ekleyen Djankov, Avrupa ülkelerinin Almanya’nın mali disiplin çağrısına destek vermek yerine başka politikalar aramayı sürdürmesi halinde Euro Bölgesi’nin beş yıl içinde ‘sıfır büyüme’ ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Para birimi Bulgar levini Euro’ya endeksleyen Bulgaristan, katı bir mali disipline bağlı kalmaya çalışıyor.

Öte yandan Polonya Dışişleri Bakanı Radoslav Sikorski de Pazartesi günü Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yayımlanan açıklamalarında, ortak para birimine katılmayı kriz geçene kadar erteleme kararı aldıklarıı söylemişti. Sikorski, yine de uzun vadede Euro’ya geçmek istediklerini kaydetmişti. Polonya, 2008 yılında krizin patlak vermesinden bu yana ekonomisi durgunluğa girmeyen az sayıda AB ülkesinden biri.

Öte yandan Çek Cumhuriyeti’nden de, Çek korunasından Euro’ya geçişle ilgili kaygılar dile getirilmişti.

http://www.euractiv.com.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.