Yunan sınırında çiftçi gerginliği arttı

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da 20 günden fazladır eylemlerine devam eden çiftçiler geri adım atmıyor

 

Bulgar- Yunan sınırındaki abluka gerginliği sürüyor. Bulgaristan Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski dün Yunan Kulata sınır kapısına kadar gitti “Yunan hükümeti 50 sarhoş Yunan çiftçisinin üstesinden gelemiyor” diyerek, bundan sonra Bulgar taşımacıları olarak da sınırı kapatacaklarını uyardı.

Bugünden itibaren Yunanistan ile olan üç sınır kapısı kapalı. Bulgar tarafından taşımacı ve nakliyeci şirket temsilcileri, Yunan tarafından ise çiftçiler ulaşımı kapatmış bulunuyor.

Bakan Moskovski bu sabah açıklamasında “Yunan tarafı yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Madem öyle biz de üç sınırı kapatıyoruz. Yunanistan’a gidecek olanlar başka güzergahlar seçsin” dedi.

Bulgar Bakan dün Yunan temsilcileriyle görüştü, ancak taleplerine karşılık bulmadı: “Yunan çiftçileri sınır kapısında ablukayı tamamen kaldırsın, makineler, traktör, biçerdöverler yoldan çekilsin, Yunan polisi serbest ve normal ulaşımı sağlayacak bir geçiş koridoru temin etsin istedik.

Bütün taleplerimiz reddedildi. Bizim yük taşımacıları ile dayanışma sergileyeceğim. Dört haftadan beri burası afet durumu gibi” dedi. Sınır kapısı sadece yaya geçişlere açık.

KAMU KURUMLARINA GİRİŞ ENGELLENDİ

Çiftçiler dün ülkenin birçok bölgesinde vergi daireleri ile bankaları kapattı. Bazı bölgelerde ise kamu dairelerinin girişini kapatan çiftçiler, mesai saati dolana kadar kimsenin girmesine izin vermiyor.

Bunun dışında ülkenin kritik yollarını ve sınır kapılarına giden yolları kapatan çiftçiler, köprüleri ve kavşakları da kapatmaya devam ediyor.

SYRIZA TABELASI SÖKÜLDÜ

Kefalovrisos barikatındaki çiftçiler, taleplerinin yer aldığı bildiriyi teslim etmek üzere SYRIZA Partisi’nin Mesologgi’deki bürolarına gitti. Büroların kapalı olduğunu gören çiftçiler, bildirilerini teslim etmek üzere SYRIZA partisi yetkililerinin bürolara gelmesini talep etti.

Ofislerin önüne gelen bir parti yetkilisi çiftçilere bildirilerini büroların önünde teslim etmelerini söyledi, ancak çiftçiler görüşmenin ofislerde gerçekleşmesi konusunda diretti.

Çiftçilerin bu talebi karşılık görmeyince, kısa bir süre sonra SYRIZA partisinin ofislerinin önüne bir kamyon ve bir traktör geldi. Kamyonun üzerine çıkan çiftçiler oradan da parti bürolarının balkonuna atlayarak parti tabelalarını söktü.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş