Varna’da Türkçe İsimli Yerlerin Değiştirilmesi

STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu Başkanı Yüksel Özkan, Varna Belediye Meclisi’nde ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarcaları ile değiştirilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. İsimlerin değiştirilmesini şiddetle kınayan Özkan, “Bu tür suni kararlarla aşırı uçların yönetimiyle tarih değiştirilemeyecektir” dedi.

Özkan, Yalova Belediyesi tarafından yaptırılan Balkan Evi’nin lokal kısmının açılışına katıldı. Burada bir konuşma yapan Özkan, 15 Aralık’ta Varna Belediye Meclisi kararıyla ilçe sınırları içindeki 215 coğrafi alanın Türkçe isimlerinin Bulgarcaları ile değiştirildiğini hatırlattı. Yaşanan olayın üzücü olduğunu ifade eden Özkan, şöyle konuştu: “Biz, sivil toplum örgütleri her zaman barış, dostluk ve kardeşlikten yana olduk ama bir daha düşünmemiz gerekir. Varna Belediye Başkanı yıllardır Sayın Başbakanımıza ‘Dostum Erdoğan’ diyen parti başkanının yöneticisi. Herhalde bu partinin dün başbakanımıza dostum diyen bir grubun Türkiye’ye dostluk mesajı!”

Alınan kararın iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Özkan, şunları söyledi: “Bunu bir düşünmek lazım. İsimlerin değiştirilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu tür suni kararlarla aşırı uçların yönetimiyle tarih değiştirilemeyecektir. O bölgedeki Türk isimleri artık yüzyıllardır o isimlerle anılıyor. Bir belediye meclis kararıyla, çirkin, dostluğa, komşuluğa yakışmayan bir kararla ortadan kaldırılacağına inanmıyorum”


İçeriği Paylaş