Şüphe Agrokomerc için savaş suçlusu planları

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

 

Fikret Abdic savaş suçlarından yaklaşık 11 yıl görev yaptıktan sonra Mart ayında Pula, Hırvatistan, bir hapishaneden serbest bırakıldı. [Reuters]
Hükümlü savaş suçlusu Fikret Abdic keresinde koştu şirket, gıda üreticisi Agrokomerc canlandırmak için bir plan açıkladı, ancak analistler o şirketin ciddi borç ve şirketin mülkiyet hakkında sorular ışığında başarılı olacak şüpheli olduğunu söyledi.

“İnsanlar işsiz var,” Abdic dedi. “Birçok Ben, birlikte paydaşlarla Agrokomerc yaratıcısı olarak, üretim başlar ve şirketin yeniden canlandırılması [niyetinde] neden olan, açlık ve umutsuzluğun eşiğinde duruyor.”

Abdic Bosna hükümeti sadık Boşnaklara karşı savaş suçu bir Hırvat mahkemesi tarafından 2002 yılında suçlu bulunan ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası daha sonra Hırvatistan Anayasa Mahkemesi tarafından 15 yıl olarak uygulanıyordu. O cezaevinde yaklaşık 11 yıl görev yaptıktan sonra Mart ayında piyasaya sürüldü.

1970’lerde başlayan Abdic liderliği altında, Agrokomerc 13.000 istihdam ve 22 ülkeye ürün ihraç, eski Yugoslavya’nın en başarılı şirketlerinden biri haline geldi.

“Şirket kurtarma BH’nin etno-politik ve dini elitler ile yüzleşmek için bir yol olarak sadece Abdic önemlidir. Abdic ekonomik felsefesi eski [sosyalist] rejimi modern koşullarda işlevsel olamaz sırasında etkili olduğu” siyasetin Enver Kazaz, profesör Saraybosna Üniversitesi, söyledi SETimes.

Analistler Agrokomerc başarısız canlandırmak için önceki tüm çabaları dikkat çekti.

Canlanma plaguing belirsiz mülkiyet olduğunu. Şirketin işçileri önce 1992-1995 ihtilafı yüzde 53 hisse satın aldı, ama beri kamulaştırıldı BHF hükümetinin – bir mesele Strasbourg’daki İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi tarafından karar verilecek.

Kamulaştırma ardından, BHF hükümetinin yerel strongmen çeşitli bölümlerinde satarak firmanın özelleştirilmesi başlamıştır.

Uzmanlar Agrokomerc 400.000.000 € değerinde olduğunu tahmin ediyoruz, ancak bu değer yüzde 70 için Sırbistan, Hırvatistan ve Karadağ hesabında şirketin mülkiyet. Onun borcu 150.000.000 € olduğunu.

Abdic o firmanın canlanma finanse etmek için, Agrokomerc parası ile ortaklaşa yaptırdığı Hırvatistan özellikleri değerinin kısmı istediğini söyledi. Bunların arasında 42.000 tonluk silo 40 milyon euro bir vergi değeri ile, Rijeka limanı ve Kukuljanovo dağıtım merkezinde yer alıyor.

Agrokomerc malı eski Yugoslavya arkaya üzerine 2001 anlaşmaya tabidir, ancak Sırbistan ve Hırvatistan’a 500 milyon avro olarak tahmin, mal iade değil.

Abdic ayrıca, böylece, her iki devletin çıkarlarını korumak, çalışanları ve hissedarları Hırvatistan özellikleri şimdiki sahipleri ile gelecekteki kazanç yarısını paylaşmayı önerdi.

Abdic o yatırımlarla Agrokomerc Kullanıcı canlanma desteklemek için diasporada 38.000 BH vatandaşlarının güvendiklerini söyledi.

Birçok planın şüpheciler.

“Bunlar gerçek temeli ve desteği olmadan salt soyut vaatler vardır. Da 70 milyon euro Agrokomerc borcunu ödemek için nasıl gidiyor Abdic söz etmedim,” Adil Shushnjar, Agrokomerc İşçileri Sendikası temsilcisi söyledi SETimes .

Ama diğerleri, Hırvat ekonomist Slavko Kulić gibi Abdic iyi 1970’lerin şirketin başarısını tekrarlayabilir dedi. “Hâlâ Agrokomerc ile başarılı olabilir hiç şüphe yok,” Kulić dedi.

Erdal Trhulj, Sanayi, Enerji ve Agrokomerc idaresinden sorumlu olan BHF ve Maden Bakanı, duyuru önümüzdeki Ekim yerel seçimleri için bir tanıtım dublör olduğunu söyledi.

“Diye BH diasporasından toplayacak para ile Agrokomerc sorunları çözmek için Abdic önerisi sadece hükümetin şirketin borcu karşılayacak onun beklentisi olarak, gerçekçi değildir,” dediSETimes’a . “Tek gerçekçi çözüm uzun vadeli özelliklerini kiralanabilir.”

SETimes.com 

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.