Sofya’da Dost Partisinin ilk kuruluş toplantısı yapıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlük Hareketi’nden (HÖH) ayrılan Lütvi Mestan, Sofya’da yeni partisi “Özgürlük, Sorumluluk ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST)” partisinin ilk adımlarını attı.

186 kurucu üyenin katıldığı DOST’un ilk toplantısına Necmettin Hak, Yakup Süleyman, Ali Kiselov gibi komünizm döneminde Müslümanların haklarını aktif olarak savunan birçok isim katıldı.

Açılış konuşmasında Mestan, bundan sonra kendilerine katılan herkesin, devletin ‘Türk partisi’ algısı ve yaftası ile dev finans çarklarına karşı gelmeye hazır olması gerektiğini vurguladı.

Lütvi Mestan, “Eminim zaman, DOST’un gerçek bir Bulgaristan siyasi partisi olduğunu gösterecektir. Bulgaristan’da gerçekten NATO ve Avrupa Birliği’ni (AB) destekleyen bir parti olduğunu kanıtlayacak” dedi.

Mestan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DOST’un kuruluş girişimlerinin bir an önce sonuçlandırılmasını istediğini belirtti.

Sofya’da yaptıkları ilk toplantıda halktan büyük bir destek gördüklerini ifade eden Mestan, katılımcıların büyük bir bölümünün Bulgar kökenli olduğunu belirterek, “Kapılarımız demokratik görüşlü herkese açık. Etnisite, dil, kültür yapılmaksızın, herkese açığız.

Bizleri, Bulgaristan’ın milli çıkarlarına zarar değil, zenginlik katan bir unsur olarak gören herkese partimizde yer var” sözlerine yer verdi.

DOST partisinin gelecekte son üç yıldır genel başkanlığını yaptığı HÖH partisinin yerini alacağını öne süren Mestan, HÖH’ün Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın ülkedeki 500 bin seçmenini kendi çıkarları için kullandığını iddia etti.

“Herkes yolundan gidecek, bizim yolumuz belli. DOST, dostların partisi olacak” diyen Mestan, şu değerlenmede bulundu:

“(Bulgaristan’daki) Rus ajanlarının propagandası çok kötü algılar yarattı. Onlar, DOST’un sözde Bulgar değil, Türkiye’nin kurmaya çalıştığı bir partisi olduğunu öne sürmüştü. Eminim zaman, DOST’un gerçek bir Bulgaristan siyasi partisi olduğunu gösterecektir. Bulgaristan’da gerçekten NATO ve Avrupa Birliğini destekleyen bir parti olduğunu kanıtlayacak.”

Bulgaristan siyasetinde diyalog kurmak istediği partilere ilişkin de Mestan, “(Ana muhalefet konumundaki) Solcu Sosyalist Partisi’nden mümkün olduğu kadar uzak, siyasetin merkezinde yer alacağız. Er veya geç siyasetin sağındaki siyasi güçler ile diyalog kuracağımıza inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Lütvi Mestan, DOST partisinin ilk kurultayının en geç 9 Nisan tarihine dek başkent Sofya’nın Halk Kültür Sarayı’nda (NDK) yapılacağını ve partinin kurulacağını bildirdi.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş