Oreşarski, Stanişev ve Mestan, basın toplantısı düzenledi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Plamen Oreşarski ve hükümet ortakları Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin liderleri Sergey Stanişev ve Lütfi Mestan, 200’ün üzerinde gazetecinin davetli olduğu basın toplantısı düzenledi. Bununla gazetecilerin yasak konular olmaksızın tüm sorularını yanıtlayarak şeffaf bir devlet yönetimi olduğunu göstermek belirtildi.

Bu tür bir basın toplantısı Bulgaristan’da 2 saat süreliğine ilk defa yapılmaktadır. Fakat Rusya ve Venesuela gibi ülkeler için bu bir yenilik değil. Bu devletlerin yöneticilerinin 4-5 saatlik süren basın toplantıları mümkün olunca tüm televizyon ve radyo kanallarından naklen yayınlanıyor.

Toplantının başında konuşan Oreşarski, hükümetin şu ana kadar gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar değindi. Başbakan, “Dört yıl devletin iradeci yönetiminden sonra ben ülkeyi istikrara götürme sorumluluğunu üstlendim. Dört yıl ülke ekonomi bunalım içindeydi, özellikle enerji sektöründe borcun artması eğilimi hakimdi.

Bulgaristan’da yoksullaşan ailelerin ve çaresizliğin arttığı yıllardı” dedi. Önceki iktidar döneminin başında bundan önceki 20 yıla bakış rekor sayıdaki 81 bin yeni doğan bebeğin geçen yıl sayısının 59 bine kadar rekor seviyeye düştüğünü örnek verdi.

Oreşarski, “Bugün hala ülke zor bir sosyal ve ekonomik durumda bulunuyor, sadece sıkıştırılmadan iş dünyasının gelişeceğine ve devletin sosyal refaha ilişkin fonksiyonlarını geliştireceğine dair ilk olumlu adımlar atıldı. Dokuz ay içinde birçok kamu sektöründe verilen hizmetleri ve devlet vergilerinin toplanmasını iyileştirdik. Bugünkü basın toplantısı izlemeye çalıştığımız şeffaf yönetim modelinin bir işaretidir. Hükümeti destekleyen iki parti lideri ve Meclis Grubu başkanlarını da daha geniş kapsamlı soruların yanıtlanması üzere davet edildi” dedi.

Ardından söz verilen BSP Başkanı Sergey Stanişev, “Gazetecilerle görüşmek istememizin sebebi son yıllarda siyasetin ve kamuya yönelik konuşmaların nefret arenasına dönüştürüldü. Siyasi tartışmalar çığlık ve popülist konuşmalara döndü ve kişisel ilişkiler düzeyindeki konuşmalara kadar düşecek. Bu da ülkedeki siyasi ve toplumsal çıkarların aleyhine olan bir şeydir. Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği Seçimlerini hükümete evet veya hayır seçimlerine dönüştürmeye çalışanların Balkan meselesine de dönüştürecekleri şüphesiz. Biz bu kakofoniye katılmak istemiyoruz ve siyasi tartışmalara geri dönüş yapmak istiyoruz. Siyaset, gelecek hakkında konuşulması, her bireyin yaşamı, iş güvenliği ve ailesine nasıl geçim sağlayacağı konusunda konuşma şeklinde yapılmalıdır” diye belirtti.

Basın mensuplarına tavsiyelerde bulunan BSP lideri, kamuoyu görüşünü oluşmasında büyük rol oynadıkları için siyasetçilerden daha otoriter role sahip olduklarını düşünüyor.
Stanişev, “Siyasetin aslını konuşmak için buradayız. Geçen yılın şubat ayından beri ülke stabil değil ve son derece gerginlik söz konusu her hangi bir hata patlamaya sebep olabilir” diye uyardı.

Ukrayna’daki son gelişmelere de değinilen basın toplantısında HÖH Başkanı Lütfi Mestan, Bulgar devletinin Ukrayna’daki Bulgar etnik topluluğunun kendi Anadilini kullanma sorusunu ortaya atmasında sorun yaşanmazken, aynı meselenin ülkenin iç politikası bağlamında sorun olması ayrımcı davranış olarak gerilim yarattığını vurguladı.

Mestan, güçlü devlet, ekonomi ve adalet yönünde politika yürütüldüğünü belirterek, HÖH partisinin iktidarda olduğu 38 ilçeden 35’ine GERB döneminde tek bir leva bile yatırım yapılmadığına dikkat çekerek,”Fakat bizim öç alma gibi bir niyetimiz yok” dedi. Stanişev ile birlikte Meclise basın kuruluşları tarafından hazırlanan medya ortamında değişikliklere ilişkin kanun tasarısı sunmayı üstlendiler.

Mestan’ın ifadesine göre demokratik Bulgaristan’ın 24 yılki tarihinde Oreşarski hükümeti en çok eleştirilmiştir. Belirttiğine göre buna bakılırsa Bulgaristan, Sınırsız Muhabirlerin haberine göre ifade özgürlüğü bakımından 100.yeri hak etmiyor.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş