Bulgaristan’dan Türkiye’ye ilginç teşekkür

Haberler
İçeriği Paylaş

1984-90 yıllarında Müslümanlara uygulanan zulmün anma törenlerine, Türkiye’den kimsenin gelmemesi ricasında bulunan Bulgaristan Başbakanı Borisov, törenler sonrasında da Türkiye’nin hassasiyeti için teşekkürlerini iletti

Bulgaristan Başbakanı Boykov Borisov, 28 Aralık tarihinde geçmiş yıllarda Bulgaristan’da Müslüman Türk nüfusa uygulanan baskılar sırasında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma törenine Türkiye’den katılım olmadığı için teşekkür etti.

Borisov, “T. C Dışişleri Bakanı anma törenlerine gelmediği için teşekkür ederim. Durum çok hassas. Türkiye iç politikamıza etki meydana getirmesin” dedi.

Başbakan, anma törenlerine başta Dışişleri bakanı Çavuşoğlu da olmak üzere, Türkiye’de üst düzey konuklar gelmediği için de teşekkür etti ve “Eğer gelselerdi, buu durumu daha da çok karıştırırdı” ifadesini kullandı.

Borisov “Ahmet ile (Davutoğlu) konuştum, telefonda görüştüm ve durumun çok hassas olduğunu anlattım. O da beni anladı ve Başbakan yardımcısı ile Dışişleri Bakanını Bulgaristan’a göndermedi” dedi.

Törenlere, HÖH’den ihraç edilen Lütfi Mestan ve onun ardından partiden istifa eden HÖH milletvekilleri ile Türkiye’nin Burgaz başkonsolosu katılmıştı

Kaynak: Dünyabülteni


İçeriği Paylaş