Bulgaristan’da “Okullardaki Domuz Etli Yemeğe” Tepki

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) okul ve kreşten çocukların dinlerine uygun beslenmeleri için teklif verdi.

Bulgaristan’da okullarda Müslüman öğrencilerin dikkate alınmadan yemek listelerinin hazırlanması büyük tepki çekti. Ülke çapında gelen şikayetler üzerine HÖH okul ve kreşlerde çocukların dinlerine uygun beslenmelerini teklif etti.  Çocukları Koruma Yasasında değişiklik önergesini meclise sunan HÖH, Müslüman çocuklarının okul ve kreş beslenme listesinden domuz etinin kaldırılmasını istiyor.

Ancak HÖH dışındaki partiler, çocukların dinlerine göre beslenmektense, yemeklerin kalitesinin artırılmasının önemli olduğunu düşünüyor ve bu teklife itiraz ediyor.

Öte yandan Kırcaali’de kreş ve okullarda Müslüman çocuklara domuz eti yedirilmesine karşı imza kampanyası başlatılmıştı. Ramazan ayında süren kampanyada iki bin imza toplandı. Organizatörlerden altı aile”çocuklarına okullarda helal et verilmediği gerekçesiyle, Türkiye, Kanada ve Avusturya’dan dini sığınma hakkı için başvuruda bulunmuştu. Diğer taraftan, okul ve kreş yönetimleri de bu uygulamanın yemekhane masraflarını artıracağından endişe ediyor ve” helal et” talebine karşı çıkıyor.

Türkiye Gazetesi

hall0123212001


İçeriği Paylaş