Bulgaristan’da kaçakçılıkla mücadele: 26 Gözaltı

Haberler

Filibe ve Hasköy bölge savcılıklarının gözetiminde yürütülen operasyonda, kontrol edilmeden ülkeye giriş yapan iki tırda yaklaşık 8 milyon avro değerinde kaçak sigara da ele geçirildi.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Georgi Kostov, gazetecilere yaptığı açıklamada, ortaya çıkarılan kaçakçılık kanalının uzun bir süredir faaliyet gösterdiğini söyledi. Polis kaynaklarına göre, ortaya çıkarılan kaçakçılık kanalı 3-4 yıldır Bulgaristan ile Türkiye arasında faaliyet gösteriyordu.

Kamyonların girişi sırasında gözaltına alınan kişilerden bazıların kaçakçılara “güvenlik eskortu” hizmeti verdikleri açıklandı. Verilen bilgiye göre, son iki haftada Kapitan Andreevo’da benzer şekilde sigara taşıyan en az 15 tır Bulgaristan’a giriş yaptı. Bu kamyonların taşıdığı kaçak sigaranın toplam bedelinin yaklaşık 60 milyon avro olduğu bildirildi.

Sık sık yolsuzluk skandallarına sahne olan Kapitan Andreevo ve bağlı olduğu Svilengrad Gümrüğü’nde çalışan tüm görevliler 2010 yılında yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alınmış ancak açılan davalarda hepsi beraat etmişti.

Ocak ayında da yüklü miktarda rüşvet aldığı gerekçesiyle yakalanan Svilengrad Gümrüğü’nün geçici müdürü Todor Karaivanov tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılmıştı. Karaivanov’dan önce bu görevde bulunan Georgi Kostadinov da 1,5 kilogram amfetaminle yakalanarak gözaltına alınmış ancak daha sonra suçsuz bulunmuştu.

Time Turk