Bosna Hersek Kosova’yı tanımayacak ama ”şimdilik”

Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı İgor Tsrnadak, “Mevcut durum ve Sırbistan’ın bu konudaki tutumu devam ettiği sürece Bosna Hersek’in Kosova’yı tanıması söz konusu değil” dedi.

Tsrnadak, Bosna Hersek’in dış politikasından Devlet Başkanlığı Konseyi’nin sorumlu olduğunu, Dışişleri Bakanlığının ise sadece uygulayıcı olduğunu söyledi.

Bosna Hersek’in Kosova’nın bağımsızlığı tanımamasından kaynaklı sorunlara işaret eden Tsrnadak, “Orada yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya hazırız. Tüm insanların seyahat ve iletişimini sağlamak istiyoruz ancak tüm bunları dikkatli bir şekilde ve Sırbistan ile irtibat halinde yapacağız. Sırbistan’ın bu konuya ilişkin tutumunu göz önünde bulundurarak, insanların hayatını daha normal bir hale getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Tsrnadak, mevcut durumda ve Sırbistan’ın bu konudaki tutumu devam ettiği sürece Bosna Hersek’in Kosova’yı tanımasının söz konusu olmadığını ileri sürerek, “Kosova vatandaşları vize alarak Bosna Hersek’i ziyaret edebiliyor. Belgrad’daki komşularımızla beraber, onlarla ilişkilerimizi bozmayacak şekilde, insanların hayatını kolaylaştıracak çözümler arayacağız” ifadesini kullandı.

AB tarafından onaylanan ve önümüzdeki aylarda yürürlüğe girmesi beklenen İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın Bosna Hersek için “iyi haber” olduğunu belirten Tsrnadak, “AB üyelik sürecimiz uzun süredir geriye doğru gidiyordu. Bu nedenle, bu (anlaşmanın onaylanması), gerçekten takdir edilmesi gereken bir gelişme. Bu, Bosna Hersek’e yeniden el uzatılması demek” dedi.

Tsrnadak, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın onayının ardından, Bosna Hersek’e AB’ye “aday ülke” statüsü verilmesi için de umutlu olduğunu ancak zaman verilmesi için henüz çok erken olduğunu ifade etti.

“Türkiye yapıcı rol üstlenmeli”

Bosna Hersek’in dış politikadaki önceliklerinden birinin de komşuları ile iyi ilişkiler kurmak olduğunu kaydeden Tsrnadak, yakın zamanda Sırbistan ve Hırvatistan’daki mevkidaşları ile görüşmeyi planladığını söyledi.

Tsrnadak, AB üyeliğinin Bosna Hersek’in dış politikasındaki öncelik olarak kalmaya devam edeceğini ancak diğer ülkelerle de işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, “Bu ülkelerden biri de Türkiye. Özellikle ticari anlamda, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte daha da iyileşeceğini düşünüyorum. Türkiye’nin, bu anlamda yapıcı bir rol üstlenmesini bekliyorum” diye konuştu.

Bosna Hersek’in yabancı yatırımları ülkeye çekebilmek adına nasıl bir ekonomi diplomasisi izleyeceğini de değerlendiren Tsnadak, “Her şeyden önce ülkedeki iş ortamının iyileştirilmesi gerek. Bu bizim sorunumuz. Ülkeyi yabancı yatırımcılar için çekici hale getirmeliyiz. Bu olmadan, ekonomi diplomasisi de işe yaramaz” ifadesini kullandı.

Tsrnadak, son dönemde başta Arap ülkeleri olmak üzere 10 ülke vatandaşları için vize muafiyetinin önümüzdeki dönemde de süreceğini belirterek, “Hem insan hem de siyasetçi olarak sınırların inşa edilmesi değil, yıkılmasından yanayım” şeklinde konuştu.

(AA)


İçeriği Paylaş