Borisov: ‘Fırat Kalkanı’yla 2 milyonluk mülteci dalgasını önlendi.

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Başbakan Binali Yıldırım ile baş başa görüşmesinin ardından yaptıkları ortak basın toplantısında, Şırnak’ta yaşanan terör saldırısı nedeniyle Türk halkına ve özellikle şehitlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

Mülteci Meselesini Ciddi Olarak Ele Aldık”

Başbakan Yıldırım ile görüşmelerinde her konuyu açık bir şekilde ele aldıklarını dile getiren Borisov, bu kapsamda meselesini de çok ayrıntılı bir dille haritalar üzerinde konuştuklarını söyledi. Borisov, “Türkiye şu ana kadar Avrupa’ya 26 bin yasa dışı geçişi engelledi. Sayın Yıldırım’a mülteci krizi konusundaki görüş birliğinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu. Borisov, şöyle devam etti:

TSK, Koalisyon’la beraber Suriye’yle sınırdaki bölgesinde terör örgütü ‘e yönelik ‘‘ operasyonuyla, muhtemel 2 milyonluk yeni bir mülteci dalgasını önledi. Türkiye’de halihazırdaki 3 milyon sığınmacı nüfusu dikkate alındığında Avrupa’nın çok ciddi bir analiz yapması gerekiyor. Esas soru, Türkiye ne zamana kadar bu mülteci akışını engelleyebilecek? Bulgaristan ile Yunanistan bu konuda en büyük tehlike altında bulunan ülkelerdir. Burada esas amaç, komşularımız ile birlikte ortak bir uzlaşma sağlanmasıdır. Dayanışma çok önemlidir ve önümüzdeki aylar çok zor ve yoğun olacak. Umuyorum ki ortak bir çalışma içinde hem AB hem de Türkiye bir çözüme ulaşır ve ortak çalışmalarla içinde bulunduğumuz zor durumdan çıkabiliriz. Mart ayında Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşma kesinlikle mülteci akımını azaltır. Diplomatlar artık çözümü bulmak zorundalar. Herkes iyi biliyor ki savaşın iyisi olmaz ve bu sorunu çözemezsek bir savaş çıkma ihtimali çok büyüktür. Bulgaristan’ın Türkiye ile Avrupa arasında tampon olmasını asla kabul etmeyiz.”

Anlaşmaları Uygulamaya Mecburuz

Mültecilerin her gün ölümle karşı karşıya geldiğini vurgulayan Borisov, hukuk devletleri olarak imzalanan angajman ve anlaşmaları uygulamaya mecbur olduklarını ifade etti. Borisov, Türkiye’ye bazı itirazları olsa da her zaman bunu açık bir şekilde paylaşmaktan yana tavır takındıklarına değindi.

Borisov, Bulgaristan ile Türkiye’nin her anlamda yakın iki ülke olduğunu belirterek, “Bulgaristan-Yunanistan-Türkiye üçlü mekanizması çalışır vaziyettedir. Vurgulamak isterim ki sadece kendi ülkemizin sorunlarını değil aynı zamanda diğer ülkelerin de sorunlarını çözmek isteriz.” dedi. Bulgaristan Başbakanı Borisov, Türkiye ve AB’de güven ve istikrar temennisinde bulundu.

Bulgaristan ve Türkiye’nin mülteci krizine yönelik ortak çalışmaları olup olmayacağı sorusunu yanıtlayan Borisov, AB’nin yeterli irade ve güçle tüm devletleri koruyacak uygun bir çözüme ulaşmasını diledi. İki ülke arasındaki yakın çalışmanın süreceğini ve söz konusu sorunu etraflıca tartışacak zamanlarının olacağını vurgulayan Borisov, Türkiye’yle ortak sınır düzenlemeleri yapılması konusundaki isteğini ifade etti.

A Haber


İçeriği Paylaş