Bal-Türk Vizyon Toplantısı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Kuruluş tarihi olan 1985 yılından bu yana kökleşen ve Kocaeli’de örgütlü güçlü bir dernek olarak faaliyet gösteren Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Balkanlara yönelik hizmetlerini geliştirme konusunda çabalarını sürdürüyor. Bu çabalardan birisi de vizyon değerlendirme toplantısı olarak gündeme geldi. Dernek yönetimine destek vermek isteyen simalardan bir grup ile bir araya gelindi ve fikir teatisinde bulunuldu.

Balkan Kültür Evi’nde yapılan kahvaltının ardından Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Koç ve Yönetim kurulu üyesi Berkant Aydemir’in yanı sıra, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan, Araştırma Görevlisi Faruk Sezer, Yavuz Usta, emekli Teknisyen İsmet Güneş, İzmit’in köklü esnafından Abdullah Saburlu, Sofya Uluslararası İlişkilerden yeni mezun olan Cüneyt Baykara, Bal-Türk proje sorumlusu Furkan Sarpken yer aldı.

Bal-Türk’ün Gelecek İvmesi

Kahvaltı sonrası yapılan istişarede Bal-Türk’ün 2015’ten itibaren yapacağı atılımlar, Balkanlara yönelik hizmetlerin etkinliğinin ve dernek katılımcılığının artırılması genel konularında görüş alışverişinde bulunuldu. 23-31 Aralık 2014 tarihleri arasında Kocaeli’de, Bulgaristan’dan gelecek soydaşların katılımı ile gerçekleştirilecek “Girişimcilik Kursu” projesi değerlendirildi. 2015 yılından itibaren yılda en az 3 proje gerçekleştirme hedefi konusunda da niyet birliği sağlandı.

Elektronik Balkanlar Dergisi

Bir süredir alt yapı ve hazırlık çalışmaları devam eden, Balkanlara yönelik ciddi ve entelektüel bir dergi ihtiyacı üzerinde tartışılıyordu. Bu kapsamda 1 Mart 2015 tarihine kadar derginin ilk sayı hazırlıklarının tamamlanması konusundaki yönetim kurulu kararına destek olunması konusunda da görüş birliğine varıldı. Derginin elektronik ortamda üç ayda bir olarak yayına başlaması, sonra ayda bir ve devamında da basılı olarak yayınlanması tasarlanıyor.

Tüm Balkan Coğrafyasını kapsama alanına alacak olan dergi için yayın organları ve yazar kadrosu tesbit çalışmaları devam ediyor.

Vizyon Toplantıları Devam Edecek

Yapılan çalışma hakkına bilgi veren Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, benzer bir şekilde toplumun farklı kesimleri ile vizyon toplantılarının devam edeceğini, bu tarz çalışmaların dernek faaliyetlerine katılımı artıracağı gibi derneğin Balkanlar Vizyonuna önemli bir destek anlamına geldiğini ifade etti.

20141218_092830

20141218_084703


İçeriği Paylaş