Kosova NATO’da gözlemci oldu

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Kosova NATO’nun Parlamenter Asamblesine gözlemci olarak kabul edildi, karardan iki gün sonra Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay , NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR Komutanı General Salvatore Farina ile bir araya geldi

 

Kosova’nın NATO Parlamenter Asamblesine gözlemci olarak kabul edilmesinden iki gün sonra, Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay , Kuzey Atlantık Anlaşması Örgütü (NATO)’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR Komutanı General Salvatore Farina ile bir araya geldi.

NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR Komutanı General Salvatore Farina ile bir araya gelen, Hocay Avusturya sivil toplum kurulaşları temsilcilerine briffing verdi.

Hocay Kosova Barış Gücü KFOR’un, Kosova’nın Avrupa- Atlantik yolunda garantiyi teşkil ettiğini belirtterek, Kosova’nın KFOR ile sıkı işbirliği içinde olmayı sürdüreceğine dair güvence verdi.

Kosova Silahlı Kuvvetleri’nin kurulmasına ilişkin açıklamada bulunan Bakan Hocay, Kosova Meclisi’nde alınacak olan kararın ardından, Kosova Güvenlik Kuvvetlerinin, Silahlı Kuvvetlere dönüşmesi sürecinin aşamalı olarak gerçekleştirileceğini ifade etti.

Enver Hocay, “Bu dönüşüm NATO’nun Kosova’da mevcudiyetini etkilemeyecek. KFOR’da asker sayısının azaltılması, yeşil sınırın kontrol edilmesi için KFOR’dan bazı yetkililerin Kosova Polisine devredilmesi, Kosova’da tarihi ve kültürel mirasın polis tarafından korunması, bu yönde yapılan başarılı çabalardır” ifadesini kullandı.

KOSOVA NATO’DA GÖZLEMCİ OLDU

Kuzey Atlantık Anlaşması Örgütü (NATO) Parlamenter Asamblesi’nde “dost üye” sıfatı ile yer alan Rusya’nın uzaklaştırılmasının ardından, Kosova’nın Parlamenter Asamblesi’ne gözlemci sıfatı ile kabul edildiği açıklandı.

Karar, Kosova üst düzey yetkilileri tarafından memnuniyetle kaşrılandı. Başbakan Haşim Taçi, gözlemci olarak Kosova’nın NATO’ya kabul edilmesiyle ilgili kararı, Kosova devleti için tarihi bir adım ve uluslararası bir değerlendirme olarak nitelendirdi.

Taçi, Kosova’nın ulaştığı adımlar için Avro-Atlantik yapılanmalarının bir değerlendirmesidir. Son zamanlarda meydana gelen en önemli adımlardan biridir. Alınan bu karar, Kosova ordusunu kurmakta olduğumuz bu dönemde, NATO’ya entegre olmanın resmi başlangıcına bir adım daha yaklaşmaktır ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş