Yunanistan müftü atamasına tepki

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yunanistan hükümetinin Batı Trakya’da müftü atamasının hukuksuz olduğunu söyleyerek, “Biz şimdi kalksak herhangi bir kilisenin papazını Diyanetten atasak buna herhalde Yunanistan dahil bütün dünya ayağa kalkar, ‘Ya kilisenin papazını diyanet neden atasın?’ der. Şimdi imam meselesinde sadece papazlardan ve Hıristiyanlardan oluşan bir ekip atamasını yapıyor. Bu bir saygısızlık”dedi.

Bulgaristan’daki temaslarını tamamlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Edirne Valisi Hasan Duruer tarafından karşılanan Bozdağ, Kapıkule VIP salonunda temaslarını ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yunanistan hükümetinin soydaşlar için kendi seçtiği müftüyü atamasının saygısızlık ve hukuksuzluk olarak değerlendiren Bozdağ, “Yunanistan Avrupa Birliğine üye bir ülke. Avrupa’nın siyasi ve hukuki normları var. Maalesef Yunanistan AB’ye üye olmasına ve kurallara uyması gerekmesine rağmen, bu kuralları ihlal ediyor.

Lozan anlaşmasıyla Batı Trakya’daki Müslümanların hakları teminet altına alınmıştır. Müftünün statüsü bellidir, Yunan parlamentosunun daha sonra çıkardığı yasalarla da seçilmiş müftü konusu teminat altına alınmıştır. Son dönemler içerisinde Yunan hükümetleri kendi çıkardıkları kanunları ve Lozan’ı maalesef, göz ardı eden bir yaklaşım içerisinde olmuşlardır. Hukuku tanımayan, attığı imzayı görmeyen bir yaklaşım içerisinde olmuşlardır. Batı Trakya Müslüman Türk toplumda, Yunan hükümetinin almış olduğu bu haksız ve keyfi karara karşı hakkını, hukukunu müdafaa eden bir irade ortaya koymuştur. Yunan hükümeti müftü atamasına gidince, onlar da fiilen kendi müftülerini seçmişlerdir. Şu anda Gümülcine ve İskeçe de seçilmiş müftüler görev yapmaktadırlar. Halk onları meşru müftü olarak kabul etmişlerdir. Biz Türkiye olarak da seçilmiş müftüleri görüyoruz. Yunan hükümetinin yaptığı atama haksızdır, hukuksuzdur. Umarız ki Yunan hükümeti bu yanlıştan geri adım atar”dedi.

BİZ YAPSAK, DÜNYA AYAĞA KALKARDI

Atama kararının hukuki olmadığını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Biz şimdi kalksak herhangi bir kilisenin papazını Diyanet’ten atasak buna herhalde Yunanistan dahil bütün dünya ayağa kalkar, ‘Ya kilisenin papazını Diyanet neden atasın?’ der. Şimdi imam meselesinde sadece papazlardan ve Hıristiyanlardan oluşan bir ekip atamasını yapıyor. Bu bir saygısızlık, son kanunda karma komisyon yaptılar, haksızdır, hukuki değildir” dedi.
Gazetecilerin ‘Gezi Parkı protestoları ile başlayan eylemlerin Eylül ve Ekim aylarında yeniden hareketleneceğine dair istihbarat raporları’ olduğunu hatırlatması üzerine konuşan Bozdağ, “Sandık dışında iktidar arayışları, sandık dışında hukuksuzluklar Türkiye’de artık netice alma devrini kapatmıştır” diye konuştu.

SON YAPILAN ANKETLER

Her gün anketler yapıldığını ve AK Parti oyunun yüzde 50’nin üzerine olduğunu öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu anda bile anketlerde AK Parti’nin yüzde 50’nin üzerinde, CHP’nin oyu yüzde 25’lerde, diğerlerinin ki daha az kötü durumda. Fotoğraf ortada yarın yeni bir seçim olsa hepimiz Türkiye’nin neresinde kaç belediye kimin alacağını üç aşağı beş yukarı biliyoruz”
Bulgaristan’daki yaşayan soydaşlarla birlikte iftar yemeği yediğini ve bayram kutlamalarına katıldığını kaydeden Bozdağ, Bulgaristan Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ile Türkiye-Bulgaristan ilişkilerini görme, yaşanan sorunları bir kez daha değerlendirme imkanımız olduğunu, Filibe’de organize edilen son iftara Bulgaristan’ın Cumhurbaşkanın da katıldığını söyledi. Gümrük sahasındaki vatandaşlarla bayramlaşan Bekir Bozdağ beraberindekiler daha sonra Edirne’den ayrıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.