Yunanistan Altın Şafak’ı yasaklamayacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan hükümeti neo-Nazi Altın Şafak partisini yasaklamayacağını belirtmesine karşın, Avrupa Konseyi’nin insan haklarından sorumlu komisyon üyesi partinin şiddeti yasaklanacak kadar desteklediğine dair yeterli kanıt olduğun ileri sürdü.

Nils Muiznieks, Yunanistan’ın, eleştirenlerin aşırılık yanlılarını sorumlu tuttuğu ırkçı şiddette görülen artışla mücadele etmek için daha sert tedbirler alması gerektiğini öne sürdü. Yunanistan’ın Altın Şafak’ı kamu hizmetinden men etmesi yönünde tavsiyede bulunmamakla birlikte Muiznieks, hükümetin bunu yapmak için “uluslararası insan hakları kapsamında buna hakkı olduğunu” ileri sürdü.

Komiser, “Altın Şafak’ı yasaklarsanız, Yunanistan’da ırkçı şiddet sorununuz hala devam eder ve bu da daha geniş çaplı bir sorundur.” dedi.

Altın Şafak’ın parlamentoda 18 sandalyesi bulunuyor ve kamuoyu anketlerinde parti yüzde 13 civarında destek görüyor.

AB’den ayrı bir organ olan Avrupa Konseyi, konseyin 47 üye ülkesi tarafından imzalanmış olan insan hakları yasasını uygulayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni bünyesinde barındırıyor.

Muiznieks bu yılın başlarında Yunanistan’ı ziyaret etti ve geçtiğimiz günlerde Altın Şafak’ı Yunanistan’ın imzalamış olduğu hukuken bağlayıcı nitelikteki uluslararası insan hakları anlaşmaları kapsamında tecrit edilmesi gereken “neo-Nazi ve şiddet yanlısı bir siyasi parti” olarak nitelendiren bir rapor yayınladı.

Başbakan Antonis Samaras liderliğindeki koalisyon hükümeti, yasal yoldan seçilmiş bir partiyi yasaklama fikrini reddetti.

Atina’daki Konstandinos Karamanlis Demokrasi Enstitüsü’nün araştırma bölümü başkanı Antonis Klapsis, hükümetin uzak durma yaklaşımının Altın Şafak ile başa çıkmanın doğru yolu olduğunu öne sürdü.

SETimes‘a konuşan Klapsis, “Altın Şafak’ı yasa dışı ilan etmeye çalışmak, aşırı sağ sorunuyla başa çıkılmasına hiçbir şekilde yardımcı olmayacaktır.” diyerek şöyle devam etti: “Bu, Altın Şafak’ı mağdur gibi gösterecek ve partiye daha fazla puan kazandıracaktır. Sorunun belirtileriyle değil, kendisiyle uğraşmak gerekir.”

Bu yazının devamını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız:

Yunanistan Altın Şafak’ı yasaklamayacak

 

 

 

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.