Türkiye’nin efsanevi Ağrı Dağı’nı 10 Bulgar fethetti

Haberler
İçeriği Paylaş

Ruse (Rusçuk) “Byala Zvezda” Seyahatçilik Kulübü Başkanı Yavor Asenov, 10 Bulgar’ın Kuzeydoğu Türkiye’de bulunan efsanevi Ağrı Dağı’n zirvesine tırmandıklarını bildirdi. Grubun bunun için 2 sene hazırlandığı, tırmanmanın ise 5 gün sürdüğü anlaşıldı.
Bulgarların 18 Temmuz’da Ağrı Dağın doruğunda iki tepeden biri olan 5 165 metre yüksekliğindeki Atatürk tepesine çıktıkları açıklandı.
Rusçuklu seyahatçilerin ilk defa Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı fethetmeyi 2000 yılında denedikleri ortaya çıktı. Ancak o zaman aralarından sadece Yavor Asenov dağın tepesine çıkabilmiştir. O, 2002 yılında tekrar Teodor Kasimiv ile birlikte dağın tepesine tırmanmayı başarmışlardır. Bu sene grupta 13 kişinin yer aldığı, onlardan üçünün kendilerini yükseklikte iyi hissetmedikleri için dağa tırmanmaktan vazgeçtikleri haber verildi.
Bulgarlara Mustafa adında bir Türk yöneticisinin eşlik ettiği belirtildi. Grubun başka yöneticisi Andrey Dimitrov, 4 200 metre yükseklikte bulunan son temel kamptan Atatürk Tepesine tırmanmanın soğuk ve kar fırtınasında yaklaşık 4 saat sürdüğünü anlattı. Seyahatçi, Bulgarların Ağrı Dağı’ndan yaklaşık 3 saatte tümünün sağ ve sıhhatleri yerinde yere indiklerini söyledi.
Rusçuk seyahatçilerinin sıradaki hedefi Azerbaycan’ın büyük dağlarından birini fethetmek.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.